| mariustns a întrebat:

Unchiul meu a cumparat o masina acum ceva timp, si a trecut-o pe numele sotiei. De curand sotia a bagat divortul si a plecat in Austria. El ramas singur cu 5 copii, fara serviciu, a fost nevoit sa vanda masina. Ea fiind in Austria, s-a folosit o chitanta de mana in prezenta martorilor. Vreau sa stiu, este valabila chitanta? si daca da, se poate inscrie masina pe numele cumparatorului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema mai mare este pentru cumparator, nu va putea s-o inmatriculeze, fara contract de v.-c., incheiat cu sotia.
Sotul o poate despagubi pe sotie, daca se vor intelege, daca nu se vor intelege atunci va trebui sa restituie masina sotiei si sa fie el despagubit.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina este inmatriculata pe numele sotiei atunci sotul nu o poate vinde legal, doar sotia o poate face si cumparatorul nu poate inmatricula masina pe numele lui fara contract de vanzare-cumparare incheiat cu sotia.
Abia dupa divort si dupa partajul bunurilor, daca masina ii revine sotului, va putea s-o vanda legal.

| mariustns explică (pentru Ioandelasal):

El a fost nevoit sa o vanda, o mie de euro, chiar daca masina costa 3 mii. A fost cumparata cat timp erau casatoriti. Asta inseamna ca el v-a trebui sa o despagubeasca? masina, desi e pe numele sotiei, de 3 luni e la altcineva, v-a trebui sa o returneze? Vreau mai multe detalii va rog

| CLCQ a răspuns (pentru mariustns):

In mod normal ar trebuie sa cedeze 1/2 din suma rezultata din vinzare sotiei. Poate pastra suma integrala daca s-a facut partajul dupa divort si masina a revenit in totatlitate lui. Iti mai recomand sa pui aceeasi intrebare pe avocatnet.ro.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariustns):

Problema mai mare este pentru cumparator, nu va putea s-o inmatriculeze, fara contract de v.-c., incheiat cu sotia.
Sotul o poate despagubi pe sotie, daca se vor intelege, daca nu se vor intelege atunci va trebui sa restituie masina sotiei si sa fie el despagubit.

| CLCQ a răspuns:

Ce scrie pe chitanta de mana? Un bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun, deci la divort, vinzare, instrainarea bunului, ambii soti au drepturi egale, doar daca in contractul de cumparare nu este stipulat altfel. Acum intreb ce inseamna 'a trecut-o pe numele sotiei'? A facut donatie, contract vinzare-cumparare, ceva de genul asta? In cartea masinii nu pot apare 2 nume. Tot ce-i trebuie este sa dovedeasca ca a fost cumparata in timpul casatoriei.