| Vindicate a întrebat:

Salut, caut o facultate la care sa merg si evident care sa si imi placa. M-am gandit ca pe viitor sa ajung programator dar la mate sunt praf deci nu as putea sa merg la o facultate care necesita matematica. M-am gandit la Limbi straine si as vrea sa imi ziceti ce se face pe acolo, ce studiezi si ce limbi, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Em_Gaby_1992 a răspuns:

Informatica nu necesita matematica. Sunt satul deja de persoanele care sunt convinse ca le trebuie matematica... Bineinteles ca-ti trebuie niste matematica, dar la nivel de baza. N-o sa folosesti matematca la informatica. Bineinteles ca in functie de locul de munca s-ar putea s-o folosesti, dar aia nu pentru ca esti programator ci pentru ca vezi doamne ai ales sa lucrezi la cine stie ce laborator de fizica unde-ti trebuie matematica indiferent ce pozitia pe care lucrezi. Am avut nenumarati colegi care erau buni la mate dar nu stiau o boaba de info si cu toate astea au veni la info fara sa le placa informatica in mod special. Daca vrei sa te dai in spectacol la cele 3, 4 materii din 40 care-s bagate de umplutura la facultatile de informatica si care chiar au treaba cu matematica fa la fel. In schimb o sa le urasti pe celelalte 36 care N-AU treaba cu matematica. Dupa facultate, la 95% din joburile pe care le-ai avea ca programator n-o sa folosesti matematica. Repet, o folosesti doar daca TU in mod SPECIAL vrei sa lucrezi pe o pozitie care chiar are nevoie de matematica. Sunt absolvent al facultatii de informatica Babes-Bolyiai din Cluj, asa ca daca ai mai multe intrebari legate de facultate cauta-ma pe skype/mail la gabriel.pop@yandex.com.

Acuma... Vazand ca tu nu vrei sa mergi la informatica gandindu-te la matematica asta ma face sa cred ca e posibil sa nu stii bine informatica... Daca ai stii banuiesc ca te-ai duce acolo oricum. Intrebarea ar fi ce anume-ti place sa faci cel mai mult. Alegeti facultatea in functie de asta, altfel o sa te duci unu, doi ani intr-un loc in care nu-ti va placea, apoi o sa renunti si o sa pierzi 2 ani degeaba.

| Vindicate explică (pentru Em_Gaby_1992):

Multumesc de raspuns L., am sa iau in considerare ce ai zis.

1 răspuns: