| Teo_Teodor_1990 a întrebat:

Salut, ce carti recomandati pentru dezvoltarea personala, pentru o gandire mai clara, sa pot sa ma gandesc ce sa fac cu viata mea. Sper ca ati inteles ideea.

Răspuns Câştigător
| Sachiroo a răspuns:

Salut! Eu îți recomand cărțile care sunt strict bazate pe istorie. Am citit o carte despre aceasta materie care se numea "Istoria românilor, DIN Antichitate și pana în zilele noastre" și ce vreau sa spun despre aceasta carte este foarte greoaie pentru mine, deoarece apar multe cuvinte românești despre care nu am auzit niciodată(majoritatea arhaisme), chestia asta te ajuta sa îți îmbogățești vocabularului... Istoria este cel mai bine de folosit în domeniul comparațiilor, dar ea trebuie înțeleasă de la sine... Îți pot oferi multe exemple din istorie care te pot ajuta azi, de unele ai auzit, de altele, nu, dar, după cum am spus, istoria trebuie înțeleasă de la sine, nu memorata. De exemplu știai ca Iosif Stalin a promis la 2 politicieni rusi ca nu ii va omorî dacă se vor declara vinovați la un proces la niște capete de acuzare inventate? Și cum crezi ca a făcut după ce cei doi s-au autoînvinuit? Exact! I-a condamnat la moarte! Chestia asta te învață să nu ai încredere în oameni! Sau, atacul Germaniei Naziste pe 2 fronturi, ceva din care putem învață azi. Am spus ca istoria ne ajuta sa comparam, adică îți dezvolta gândirea critica și capacitatea de a-ți susține punctul de vedere cu exemple. Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

Cel mai bine te dezvolti pe baza experientelor proprii. Restul, sunt in plus!

Răspuns utilizator avertizat
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Îți recomand cartea "Puterea prezentului" de Eckhart Tolle.winking Vei fi fascinat și o poți asculta și în format audio de pe internet. Ai un link mai jos, despre ideile extrase din carte! Sănătate! happy Funda? big grin

| Byb2001 a răspuns:

Adrian Niculescu caută pe net probabil îl ști