| Bubita22 a întrebat:

Salut,

Ce cursuri ar trebui sa urmeze un electrician pentru a putea pune sigilii pe contoarele electrice? Trebuie sa lucreze pentru E-On/Enel sau poate cere doar o autorizatie pentru asta si sa execute lucrarea in regim privat si la finalul lucrarii sa prezinte un raport catre firma distribuitoare de energie electrica, gen persoana autorizata?

In momentul de fata sunt student la Inginerie electrica dar in paralel mai urmez si un curs de electrician de joasa tensiune si medie si as vrea sa pot executa lucrarile pe care le am in regim prorpiu fara a mai depinde de lenesii de la E-On?

1 răspuns:
| VioVio98 a răspuns:

Se poate sa nu ai nevoie să fii angajat neaparat la un distribuitor, posibil sa iti poti face un PFA sau ceva si sa poti lucra fara probleme. Merita sa incerci, dar pentru mai multe detalii mergi la un sediu de distribuitori si întreabă acolo