| elyn a întrebat:

Am (avem) o problema,am terminat postliceala sanitara, iar in 2010 facultatea asistenta medicala (4 ani), in 2011 lucrez in functia de asistent cu studii superioare dar sunt incadrata cu studii medii, iar salariul este acelasi cu al unui asistent medical cu posliceala.Cum ma numesc-asistent licentiat sau asistent medical? pentru mine (noi),nu exista grila de salarizare? exista doar responsabilitati,cu viata omului nu gresim,noi suntem o greseala? Am intebat la resurse si lumea ridica umerii (ei da,ai si tu o facultate,o au si altii, multi altii si ce?)multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de fisa postului pe care esti, respectiv de studiile necesare pentru ocuparea acelui post. Daca sunt prevazute studii postliceale asa vei fi incadrata, chiar daca ai studii superioare.
Poti face o cerere de transformare in post cu studii superioare si, daca se aproba, asa vei fi incadrata.

| elyn explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua! am dat examen din nou pentru post,mi s-au luat toate drepturile pe care le detineam cand eram incadrata cu postliceala,in fisa postului,da sunt incadrata cu studii superioare, atat, nici o diferenta de ceilalti, lucrez in spital fizioterapie si recuperare medicala, multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru elyn):

Solicita sa-ti fie acordat salariul conform studiilor superioare.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salarul se da in functie de postul ocupat si sarcinile de serviciu indeplinite; nu dupa numarul facultatilor absolvite. Altfel, toti am sta in scoli si am primi banii degeaba fara munca. Cit despre responsabilitatile invocate... de trei saptamini umblu la medici pentru niste ingrozitoare dureri de cap si, TOTI RIDICA DIN UMERI. Nu cred ca asta este meserie de birocrat. Asta ti-ai ales, asta faci. Altfel, iti schimbi meseria.

| Aphrodytha a răspuns:

Pentru ca tu ai facut si facultatea, la loc de munca la STAT se va simti diferenta(cateva milioane fata de postliceala) dar daca lucrezi la privat e acelasi lucru ca si cu postliceala nimeni nu-ti va face diferenta la salariu.