| ChristianMihai11 a întrebat:

Am 17 ani, sunt clasa a 11-a la un liceu tehnologic, profil mecanica.La anul termin, si vreau sa merg mai departe la facultate.Chestia e ca eu nu vreau sa continui tot pe mecanica,deoarece nu imi place,si as vrea sa imi sugerati cateva facultati unde se intra usor, si sigur.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gandeste-te ce ti-ar placea sa faci si la ce ai putea fi foarte foarte bun. E inutil sa faci o facultate la care se intra usor, daca tu nu vei putea fi exceptional in meseria respectiva. Mai bine strangi acum din dinti, tragi din greu 2 ani pentru admitere si apoi intri la o facultate care iti place, care te pasioneaza si in care poti investi timp si munca

| NLS a răspuns:

Geologia e o facultate mai usoara, la fel Geografie-turism.
Si daca esti mai aventurier si poti sta departe de familie-prieteni, daca termini geologia ti se ivesc sanse sa fii trimis pe platforme de exploatare (Turcia, Emirate... ), unde se castiga dumnezeieste.

| cristi202 a răspuns (pentru NLS):

Cred ca glumesti. Geologia nu e deloc usoara. Mai ales ca e vorba mai mult de... pietre. Trebuie sa stii chimie, fizica, mecanica, si multe altele.

| NLS a răspuns:

Raspunsul cel mai indicat l-a dat Percutor, urmat de Brigaela.
Geologia chiar face parte dintre facultatile mai usoare, alaturi de agronomie, teologie, Turism si alimentatie publica, Protectia mediului, si mai sunt cateva.
Insa desigur ca aceasta diferentiere e individuala ().
Trebuie sa alegi facultatea nu dupa greutate, ci dupa ce te atrage, ce iti face placere sa lucrezi pe viitor. Uneori, nici nu e nevoie neaparat de facultate pentru a castiga decent. O meserie cautata ajunge (depanator masini de spalat, depanator electronice).

Daca unul vine si iti spune ca Protectia mediului e usoara (si chiar e din punctul de vedere al majoritatii) iar altul iti spune SF-uri gen: calculatoare, drept, automatizari, mecatronica, medicina?
Tu ce faci? Te arunci inainte pe aceea care e mai laudata de lume, chiar daca poate nu ai inclinatie in domeniul acela?

Tocmai ai realizat ca nu esti pasionat de mecanica, asta pentru ca ai fost in domeniu. In general asa poti sa vezi ce te atrage, testand, incercand, afland informatii despre toate domeniile.

| SpataroGiorgio a răspuns:

Salut! Poti alege orice facultate doresti daca ai cunostinte.
Daca ti-ar placea sa lucrezi la banca ai putea face Facultatea de Banci si Finante.
Daca ti-ar placea sa devi dentist ai putea face Facultatea de
Tehnica Dentara.
Daca iti place sa pictezi sau sa sculptezi ai putea face Facultatea de Arte Plastice.
Daca ti-ar placea sa devi psiholog ai putea face Facultatea de Psihologie.
Daca ti-ar placea sa lucrezi la calculator sau sa devi programator ai putea face Facultatea de informatica.
Sunt foarte multe facultati, dar te poti orienta doar pe una singura.
Nu trebuie sa iti fie rusine sa mergi la o facultate "nasoala" si sa rada "prietenii" de tine. Daca faci ceea ce iti place, o sa iti castigi banii corect si usor.
Sper ca te-am ajutat! Succes!

| percutor a răspuns:

Iti sugerez sa te orientezi cam ce vrei sa faci cu viata ta, apoi sa cauti o facultate. Daca se intra usor la un anumit profil nu inseamna ca iti va fi pe plac.