| LeonardLeonte a întrebat:

Ce facultati, impreuna cu specializarile respective, imi recomandati, unde nu se face multa matematica, fizica, chimie? Sunt constient ca orice facultate are unele materii ce folosesc aceste stiinte exacte, dar care facultate/specializare le foloseste cel mai putin?
Ps: in afara de Limbi Straine.
Sper ca m-ati inteles! Multumesc!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aADI a răspuns:

Foarte greu, în sensul că dacă faci geografie și toate prostiile le faci pe degeaba. Încearcă să faci geografie dar pe cartografie este tehnică se folosește fizica mate dar nu mult și nu-s enorm de grele și la final măcar esti calificat pe topografie, cartografie și ai domenii mai deschise. deoarece se lucrează și in autocad, gis, arcmap, word-uri etc. Sau cele de stat cum a precizat Joker. Caută cât mai tehnic altfel nu găsești job la final și ai făcut pe degeaba din păcate, eu am făcut cartografie abia găsesc job dar se găsesc. Am inceput ca locating gps, data entry și acum is in cautarea a noului job, dar crede-mă dacă aveam altă facultă de 2 lei, eram 0... Tehnic tehnic, mai ușor e sa inveți o formulă decât 10 pagini de scris.

| LorenzoRon a răspuns:

Facultatea de Educatie Fizica si Sport
Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii
Facultatea de Psiholgie si Sociologie

Iti recomand sa mergi la psihologie, daca te atrage psihologia si daca iti doresti sa-ti imbunatatesti propria ta gandire.
Daca iti place sportul, iti recomand sa mergi la sport unde o sa ai cel putin 5 ore de sport pe saptamana, facultate la care o sa faci multe sporturi, de la baschet, volei, handbal, fotbal, la inot si restul.

Eu am facut Facultatea de Sport si mi se pare in regula daca esti atras de latura asta. La fel am cautat si eu sa fug de matematica, exact ca tine.
De asemenea, am trecut si pe la Psihologie la anumite cursuri si e foarte interesanta.
Acum studiez Medicina si am norocul ca nici aici nu prea dai de matematica, dar dai de chimie.

De asemenea, recomand si Facultatea de Drept, unde poti merge pe o latura la Criminalistica sau orice iti doresti tu.

Mult succes si nu te grabi in a lua decizia, ca sa nu regreti mai tarziu!