| BezeaToxica a întrebat:

Ce meserii au la baza desenul/talentul la desen? Imi place foarte mult sa desenez dar nu sunt la un liceu de arte...
Sunt clasa a 11-a la profil uman( Filo-Franceza) deci nici o treaba cu arta. Dupa liceu nu vreau sa urmez o facultate pentru ca o vad inutila(poate imi voi schimba parerea in timp).
Pe scurt, daca as urma un curs de desen(ceva sa primesc o diploma) exista meserii in care as fi acceptat fara liceu/facultate de arte? Ori ce raspuns m-ar ajuta enorm, multumesc! happy

2 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Unde anume in ce domeniu? adica esti inginer grafic ( Dar ai nevoie de facultate si faci diverse chesti ca cum arata un zic o casa ) arhitect poti fi chiar pictor si sa vinzi tablouri facute dupa poze.

| RangelovStefan a răspuns:

Arhitect, inginer grafic, pictor, etc. Ai multe posibilitati, dar trebuie sa ai talent si sa muncesti mult si trebuie si desigur o facultate