Întrebare recomandată | CrazyM4x a întrebat:

Ce trebuie sa fac si ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa ajung sofer pe camion in statele unite?

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Intai trebuie sa faci scoala de soferi aici, sa iei permisul, sa ai vechime 3 ani daca nu ma insel, ca sa poti ajunge sa faci transporturi internationale (TIR).
Apoi sa faci cerere pentru viza in State, sa ti se aprobe, sa ai bani pentru plecare.
Ajuns acolo trebuie sa-ti echivalezi permisul, sau sa dai din nou examen pentru permis, sa gasesti de munca.
Cam atat!
Ca si timp cred ca toate astea pot dura cel putin 5-6 ani.
Asa ca incearca in Europa, e mai simplu.

| HighFlyer a răspuns:

Intai trebuie sa intelegi ce presupune aceasta meserie.
Poti vedea aici:http://www.youtube.com/watch?v=8Ulinu-_FYc
Dupa ce inveti melodia pe de rost atunci poti fi sofer de camion.
Fa rost de vreo 2 maiouri, asa sa ai 1 pe saptamana, cam atat poate dura un transport maxim in SUA.
Nu uita sa ai o sapca smechera, poate si niste ochelari de soare.
Succes!

| sebipopescu1 a răspuns:

Va trebui sa iti iei carnetul pentru acea categorie in america pentru ca cel de la noi nu e valabil acolo. asta e sigur, in rest nu stiu