| collapse2001 a întrebat:

Ce trebuie sa studiez pentru a intra la facultatea de pompieri? Eu termin liceul pe profilul uman ( filologie ) si iau examenul de bacalaureat, ce materii imi trebuiesc pentru admitere? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......u-sa-stiu/

| collapse2001 explică (pentru RAY):

M-a pus un pic pe ganduri... deci eu de la filolgie pot iesi doar subofiter? El spune ca la ofiter ai profesia echivalenta cu a unui inginer, deci imi trebuie matematica? sad Eu vreau sa fie si ceva de scurta durata, nu sa imi manance ani de tinerete... ca subofiter e ok, pentru ofiter cati ani trebuie sa fac? Si implica matematica?

| Alex_Alex_1998_J0cd a răspuns (pentru collapse2001):

Din câte știu, facultatea de pompieri se studiază la Academia de Poliție 'Alexandru Ioan Cuza ', durează 3 ani,iar la admitere, pe lângă teste psihologice și probe sportive, materiile ar fi :limba română, limba engleză și istoria românilor, la celelalte 2 facultăți din cadrul academiei (facultatea de Poliție și facultatea de Jandarmerie)acestea sunt materiile pentru probele scrise

4 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Ai aici toate informatiile necesare
http://www.scoaladepompieri.ro/admitere.htm

| collapse2001 explică (pentru j1NNNx):

Sa inteleg ca eu trebuie sa iau bacul, si dupa aceea proba fizica si alea cateva lectii la matematica care sunt scrise acolo?