| CRISTINA_5101 a întrebat:

Salut.Chiar daca am doar 13 ani ma gandesc de pe acum ce meserie mi s-ar potrivi si ma pasioneaza cultura civica si istoria.As vrea sa devin avocat, iar in ziua de azi ese mare nevoie de bani asa ca intrebarile mele sunt : Se merita sa fii avocat? Este o meserie banoasa? Avocatii au salariu sau sunt platiti de catre cei ce ii angajeaza? Puteti dezvalui detalii despre aceasta meserie? >FUNDA

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se merita, mai ales daca o sa fii un avocat bun. Este banoasa daca esti bun si ai clienti, care sa fie multumiti de activitatea ta. Daca nu esti angajat la o societate de avocati atunci nu ai salariu, esti platit de cel care te angajeaza. Daca vrei s-o practici la standarde inalte este o profesie destul de grea, din punct de vedere intelectual, mai ales ca trebuie sa inveti tot timpul, legislatia se schimba des si destul de substantial. Succes si numai bine!

| MMihai a răspuns:

Avocat= mort foame
Învață: matematică, fizică, chimie, biologie, engleză, etc și fă o meserie adevărată: medic, inginer, economist, etc.

| MMihai a răspuns:

Nu ai cum să fii „ un avocat bun" și aici este prea mult de scris, iar într-o țară săracă, clienții nu te vor putea plătii bine, iar cu Dreptul terminat în România nu poți lucra în străinătate.
Nu spun să pleci de aici, dar dacă ai o meserie poți și să pleci, fiecare țară are felul ei de a face legi și un avocat din România moare de foame în altățară.
Nu vorbesc de problema corupției în justiție șamd.
La o meserie oarecare dacă tot inveți ești un profesionist mai bun, aici, la avocați, se schimbă o lege prost făcută cu o altă lege prost făcută, și ce ia invățat anterior, este de aruncat la gunoi. Etc.