| anonim_4396 a întrebat:

Cum sunt platiti avocatii? Gen au un salariu de la stat si & sau au banii doar din cazuri? E legal ca avocat sa faci Youtube? Adica gen poate fi o sursa externa de venit

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatii castiga din onorariile primite de la clienti.
Nu exista nici o interdictie privind activitatea online, cu conditia sa nu aduca atingere profesiei de avocat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci gen daca imi fac un canal de Youtube "avocat pe motocicleta" in care vorbesc public despre drepturile in caz de viol/omor etc ie ilegal?
Dar daca nu mentionez in nume/titlu ca aunt avocat

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nimic ilegal, sunt destui avocati care au site-uri pe internet si prezinta legislatia.
P.S.Chiar esti avocat? Daca esti ar trebui sa stii ceea ce intrebi!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E greu sa ajungi avocat. Altii au licenta in drept si lucreaza drept zidari-faiantari.

| Brizbriz a răspuns:

1. cu toate ca sunt avocati, aia platiti de stat se numesc procurori, cu totul alta mancare de peste prajit
2. da, numai din cazuri
3. da, chiar au injurat pe superiorii unui judecator, ca l-au dat afara pentru ca avea canal de Ytube unde se filma practicand karate si folosind fierastrau foarte lung, cu care coafa gardul vegetal de la el din curte... ambele NU sunt nici imorale, nici ilegale, dar vacile au trebuit sa "faca ceva"
4. mai ales avocat, care e posibil sa nu vada cazuri cu lunile, evident ca are dreptul si la alta sursa de venit