| Robert6569 a întrebat:

Salut, cine ma poate ajuta cu niste informatii in legatura cu subofițerii din jandarmerie si politie?
Vreau sa dau si eu la una din ele dar urmează să mă hotărăsc la care.
1.Care esti diferenta dintre cele 2 structuri? Stiu ca amândouă fac parte din MAI.
2. Care e salariul unui subofițer debutant din ambele categorii si care ar diferențele?
3. Cat de repede as putea sa ma mut in orașul/județul natal?
Cam atât daca aveti voi de adaugat ceva in plus care m-ar ajuta, ar fi foarte bine.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

1. Politistul este functionar public cu statut special, jandarmul este militar.
2. Salariile sunt echivalente in cele doua structuri, dar veniturile difera, deoarece se acorda in functie de postul ocupat si sporurile primite.
3. Consider ca mutarea este mai usoara la politie, deoarece posturi sunt in toate localitatile, in timp ce unitati si subunitati de jandarmi doar in cateva intr-un judet, de regula in capitala de judet si municipii.