| anonim_4396 a întrebat:

Aș vrea să urmez o carieră în poliție/jandarmerie.

Însă nu știu dacă drept ofițer sau subofițer.

Ce aș vrea eu să știu e diferența dintre aceste 2 grade...mai exact cum ajută un subofițer un ofițer, care sunt îndatoririle subofițerului față de ofițer și mai apoi cu ce se ocupă fiecare.

Am mai pus întrebarea aceasta o dată și mi s-a răspuns în felul următor: ofițer= șef

subofițer= sclav

Aș vrea să știu și cum poate un ofițer sancționa un ofițer un subofițer.

Vă mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ofiterii sunt cu rang superior, de la sublocotenent in sus. Ei comanda unitatile militare mijlocii si mai mari.
SUB ofiterii (porecliti sitablagii happy ) sunt de rang inferior, SUBordonati ofiterilor si executa ordinele acestora.
Evident, nu numai gradele, dar si salariile unui SUBofiter sunt sub celui unui ofiter.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Bula):

și cum poate mustra/sancționa un ofițer un subofițer

| Bula a răspuns (pentru NeedHelp1):

Daca ofiterul este seful subofiterului (ofiterul este mai inalt in rang).

| NeedHelp1 a răspuns (pentru Bula):

Am întrebat cum este mustrat/sanctionat un subofițer de către ofițer... răspunde ca să pot să-ți dau fundă...

| Bula a răspuns (pentru NeedHelp1):

Mustrarea poate fi verbala sau in scris.
Sanctionari pot fi diferite: diminuarea temporara a salarului, mutare disciplinara la alt punct de lucru, de-gradare, iar in cazuri grave pana si tribunalul militar.
Aceste sanctionari pot fi facute doar de ofiteri superiori in grade /functie fata de cel sanctionat (de ordine ierarhica superioara).