| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Contează notele, implicit mediile din liceu la admiterea în facultate sau când vrei să te angajezi?

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru angajare nu tine nimeni cont de notele luate in facultate ori din alti ani de studii in invatamant. La angajare, depinde de locul de munca, se poate cere diploma de bacalaureat (daca ai absolvit doar liceul) sau diploma de licenta (daca ai absolvit o facultate) sau cea de Master ori Doctorat daca ai urmat acesti pasi dupa facultate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru admiterea la facultate este posibil sa conteze nota de la bac, in functie de domeniul si facultatea aleasa, dar cam atat.Cand te angajezi nu prea intereseaza pe nimeni de mediile din facultate, cu atat mai putin notele din liceu.
Mai este si posibilitatea in care daca participi in liceu la olimpiade sa primesti ulterior loc la facultate (te interesezi pe siteul institutiei) fara sa mai dai admiterea, insa e nevoie de rezultate exceptionale.

| MotoBlitz explică (pentru dullcat):

Spre exemplu la Facultatea de Informatică sau Automatică și Calculatoare contează? Nu știu unde să găsesc aceste informații deși am căutat

| dullcat a răspuns (pentru MotoBlitz):

Ai cautat pe siteul facultatii la sectiunea admitere si nu ai gasit?

| MotoBlitz explică (pentru dullcat):

Scrie "foaia matricola în original", nu zice dacă se ia în considerare sau nu :/

| dullcat a răspuns (pentru MotoBlitz):

Foaia matricola apare la documente necesare inscrierii.Pentru nota de admitere, adica media de admitere, sigur gasesti o alta sectiune unde foaia matricola nu e mentionata.

| Furnicuta000 a răspuns:

Adevarul (trist pentru cei care se chinuie sa ia numai 10 in scoala si fericit pentru ceilalti e ca notele din liceu nu conteaza. O sa-ti dea o foaie matricola la sfarsit cu notele din liceu dar crede-ma, ca desi iti trebuie la admitere la facultate, nu se uita nimeni pe ea. Conteaza doar media de la bac sau/si nota de la examenul de admitere, atat. Nu invatati pentru note, invatati pentru voi, sa stiti din fiecare materie. Liceul e pentru cultura generala, trebuie sa iesi de acolo cu multe cunostinte generale care sa te ajute in viata, nu sa iesi cu note de 10 iar tu sa nu stii lucruri elementare despre anumite subiecte

| andre40 a răspuns:

Pentru facultate contează doar nota de la bac, iar pentru te angaja în majoritatea domeniilor îți trebuie bac-ul, iar ca să ai un loc de muncă superior îți trebuie și facultate, nu contează notele pe care le ei la liceu, contează nota de la bac la sfârșit