| Ionut012 a întrebat:

Cum e sa faci sondaje de opinie pe teren? A facut cineva? Nu stiu ce sa fac..sa ma bag in asta?

4 răspunsuri:
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
te duci din casa in casa si daca iti raspunde cineva, iti iei formularul cu tine si pui intrebari.Depinde despre ce anume vrei sa faci sondajul.
Sper ca te-am ajutat!
Succes!

| doc69 a răspuns:

Depinde de firma angajatoare e ok daca iti place sa stai mult in maisna si daca ai permis de conducere si masina chiar te poti dezvolta.te duci in teren si aplici chestionarele si trimiti raspunsurile la firma in principiu despre asta este vorba.succes

| Alsodrfegnha a răspuns:

Vai, mama, e destul de amuzant, crede-ma laughing Eu am facut anul trecut cu inca o prietena; am intalnit atatia oameni de treaba cu care inca tinem legatura (tineri) si de care chiar nu credeam ca exista in orasul nostru. Pe de alta parte, multi ne-au cam fugarit... Dar si asta a fost funny. Pe langa faptul ca in general castigi niste bani facand aceste sondaje si ca trebuie sa fii politicos cu toti cu care intri in contact, e si o metoda buna de a cunoaste variatele tipuri de caracter de care te lovesti zilnic, insa pe care nu le abordezi. Mie una mi se pae un mod frumos de a-ti petrece ziua, daca esti cu cineva foarte apropiat, desi ar putea fi si destul de obositor.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Depinde cat de multa nevoie ai de bani. Daca ai mare nevoie-atunci e o activitate care te poate scoate din incurcatura. Atentie aici - cauta sa lucrezi cu institutele mari, de care ai auzit si au o reputatie - pentru ca astea sigur isi platesc oamenii. Legat de cum e - sunt multe de spus. Poate fi enervant. Poate fi si distractiv. Depinde mult de locul in care ii abordezi pe oameni si cat sunt de dispusi sa raspunda. In oras la blocuri e cel mai greu. Cei mai multi s-au baricadat cu interfon - care e ca un scut energetic de care trebuie sa treci mai intai - si cand faci sondaje - crede-ma ca e greu laughing. Mai multe sanse - si un pic mai interesant e la tara sau in zonele limitrofe. Acolo sunt case - si oamenii sunt inca obisnuiti ca daca vine cineva sa puna intrebari - cam trebuie sa raspunda. Dar si acolo...tre sa ai grija sa fii foarte amabil, zambaret, politicos...sa le castigi increderea si sa le arati ca doar faci un sondaj de opinie, nimic mai mult. La tara oamenii sunt mai putin educati - si cu anchetele si belelele politice din ultimul timp, risti sa ii prinzi in toane proaste. Nu in ultimul rand pe strada sau in localuri seara - e o alta solutie. Aici ori ii prinzi la plimbare, ori in afara orelor de lucru - oamenii sunt mai relaxati si tind sa-si rupa cateva minute din programul lor, mai ales dupa o bere happy.