| anonim_4396 a întrebat:

Daca anul asta m-am angajat si in decembrie fac 6 luni de munca pot cere concediu la anul in ianuarie? Cate zile pot beneficia si cum se calculeaza zilele de concediu? Seful meu a spus ca nu vrea in ianuarie sa dea concediu, mi se pare o prostie? Ce motiv ar avea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal concediul de odihna se efectueaza in fiecare an, asa ca ar trebui sa primesti concediul de odihna, aferent timpului lucrat in acest an, in luna decembrie.
Daca nu-l poti efectua din motive obiective atunci se poate sa ti-l dea si anul viitor, dara ramane sa te intelegi cu conducerea locului de munca, nu sunt obligati sa ti-l dea neaparat cand il ceri tu.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ideea ar fi ca as vrea sa il dea in ianuarie anul viitor. Cate zile voi putea cere daca am 6 luni lucrate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru anul 2018 o sa ai umatate din zilele de concediu anual prevazute in contractul individual de munca.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ai de toate 22 zile lucratoare pe an si ai lucrat o jumatate, e greu cu matematica?