| Catalin_Alexandru_2000 a întrebat:

Daca fac seralul la sfarsit cand dau bacul dau la romana si la mate? Adica nu pot da doar la romana si la altceva in afara de matematica? (Nu ma pricep la ea)

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai depinde de profil, daca e uman(filologie sau stiinte sociale)dai bacul la romana si istorie si proba umanista la alegere)iar daca esti la profil real (mate info, stiinte ale naturii)sau la tehnologic atunci dai bac si la matematica.
Deci alege un profil uman(la seral sau frecventa redusa)ca sa nu dai la mate bacul.
Iti doresc succes!

| Lioana a răspuns:

Ca sa nu dai bacul din matematica trebuie sa alegi o specializare de pe profilul uman: filologie, științe sociale; sau una vocationala: sport, teologie, muzică, arte plastice, arhitectura, coregrafie, arta dramatica...
La acestea se da bacul din romana, istorie si o materie la alegere.
Gandeste-te daca merita! Mie mi se pare mai usoara matematica decat istoria. Nu e atat de mult de tocit.

| Denision a răspuns:

Salut.
La real, matematica este probă obligatorie iar la uman, istoria este probă obligatorie. Primele două materii sunt obligatorii iar cea de-a 3-a ți-o alegi tu ( depinde de specializare).