| RobertKilleur a întrebat:

Daca o sa fac un liceu de filo credeti ca am sanse sa devin game tester la Ubisoft sau Gameloft? Stiu ca cerintele sunt bac-u' luat si engleza fluenta. Dau fuda.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de jobul te tester pentru functionalitatea jocului efectiv si nu pentru codul sursa atunci e un job pentru norocosi. Sigur sunt multi care aplica la asa ceva, si nu cred ca se cer ceva calificari speciale. Cred ca impresia la invertiviu si norocul sunt cele mai importante (bineineteles daca nu vorbim de o experienta in domeniu)

| RobertKilleur explică (pentru suntserios):

Soo, daca la interviu sclipesc si scot ce trebuie pe gura am sanse sa iau job-u'?

| suntserios a răspuns (pentru RobertKilleur):

Daca ai tot ceea ce se cere pentru profilul jobului respectiv, pentru ca recunosc ca nu stiu ce cerinte sunt, atunci de ce nu?

| userul7200 a răspuns (pentru RobertKilleur):

Cu noroc da

7 răspunsuri:
| userul7200 a răspuns:

Acum imi dau si eu cu parerea ca un prost, dar cred ca trebuie doar sa stii foarte bine engleza si sa ai un CV bombã (foarte bine structurat). Din ce am vazut eu pe net la game tester tot timpul sunt peste 1000 de aplicatii (ori ca la Electronic Arts, ori la Gameloft sau Ubisoft etc..tot una, sunt foarte multi care vreau sa devina testeri, concurenta fiind foarte mare), deci cumva trebuie sa iesi in evidenta. Apoi totul depinde de tine.

| RobertKilleur explică (pentru userul7200):

Care e treaba cu acest CV, eu vreau sa imi iau acest job cand fac 18, adica peste 5 ani. Daca o sa fie primul job ce o sa fie in CV?

| Mihaelablabla a răspuns:

Din cate stiu eu de la cineva care a lucrat pe asta, nu prea. Testand jocul, tu trebuie sa gasesti eventualele greseli, buguri, si sa le corectezi in cod. Ca doar de aia se angajeaza asa ceva laughing In plus, nu tu alegi jocul. Poate fi orice, de la COD, AC la Barbie.

| suntserios a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Testerii, chiar si aia care testeaza codul nu corecteaza niciodata nimic in cod. Aia e treaba developerilor