| anonim_4396 a întrebat:

De curand am terminat liceul, am luat si bacul. Acum ma gandesc la ce sa fac pe viitor. Familia si prietenii imi zic sa ma duc la o facultate. Eu unul ador IT-ul, (sa programez/scriptez). Ideea e ca eu am terminat liceul la profil uman (Stiinte Sociale) la care nu am facut matematica deloc calumea in cei 4 ani de liceu. Ideea e ca as vrea sa progresez in acest domeniu, stiu anumite limbaje de programare cat si bazele altora (c++, php, html, css, SQL - bineintes ca nu ma voi opri aici, planuiesc sa stiu si python, javascript, c#, etc).

So. intrebarea mea, ce facultate ati putea sa imi recomandati sa fac? Am cautat mult pe net, si multa lume spune ca se face matematica la orice facultate de informatica, ideea e ca nu am gasit daca se face la un nivel avansat si daca as putea intelege. Stiu ca in general, facultatea de informatica te ajuta mai mult sa iti dezvolti gandirea.

Chiar nu stiu ce sa fac, poate aveti o sugestie si pentru mine.

Multumesc de atentie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt orașe unde se fac cursuri pentru programatori, doar cu liceul, caută la tine în oraș. Apoi sunt firme de IT care te angajează. Apoi poți să progresezi prin efort propriu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da de ce ai facut profil uman atunci? Dar nu conteaza, poti sa faci orice facultate doresti, sa stii. Daca iti plac acele limbaje de programare mergi la politehnica, la automatica si calculatoare, in special sectia de calculatoare CTI, dar si ingineria sistemelor IS este buna. Aceste profile pot sa varieze de la facultate la facultate dar ai prins ideea. A si se da si admitere la majoritatea din matematica, dar daca inveti putin o sa intri cu succes.
Bafta!