| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Desi sunt in clasa a10-a, ma tot gandesc la ce facultate o sa urmez. Adica nu stiu sigur ce vreau sa ma fac. Imi place foarte mult informatica (stiu sa fac site-uri, mi-ar place sa fac si jocuri), dar sunt pasionat si de masini (mai precis tot ce e mecanic si se misca laughing ). Imi place sa mesteresc toata ziua si in acelasi timp sa scriu cod de km. Ce meserie credeti ca mi se potriveste? As vrea sa se imbine informatica cu mecanica. Sper ca m-ati inteles.

Răspuns Câştigător
| StevenMetalhead a răspuns:

Salut frate. Deja decizi ori inginer automecanic, ori inginer software. Cum ți-ar plăcea să te vezi în viitor, automecanic la BMW Group din Germania, unde să inventezi noi mărci de mașini? Sau poate vrei să lucrezi la compania google și să inventez un nou limbaj de programare?
Știi mă miri, ai putea schimba lumea, totuși părerea mea este să te dai în IT, cel puțin pentru că îți place, noi ne digitalizăm pe zi ce trece, iar în scurt timp fiecare om va avea nevoie să cunoască cel puțin un limbaj de programare, așa că nici nu știi cum vei creea programe pentru funcționarea mașinii gen Tesla.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sectia de automatica de la Automatica si Calculatoare. Faci si programare si robotica... de ce nu poti ajunge sa programezi roboti, sisteme automate, computere de bord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la varsta asta deja hotarat? Bravo tie, la varsta ta inca eram fixista cu terminatul liceului. Politehnica ar fi o varianta, pe Automatica.Nu stiu sigur, intra pe site-ul oficial si afli de acolo.E mai sigur.

| F3d0x a răspuns:

Iti recomand fac. de Autovehicule rutiere daca tot esti pasionat de mecanica si info.Acolo se face ce tine de mecanica si multa informatica.
Vei iesi inginer dupa terminarea acesteia.
Bafta!

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică:

Mulțumesc de răspuns. Ai perfecta dreptate happy