| SebySeLL a întrebat:

Sunt elev in clasa a9a, la un profil de științe sociale. Visul meu este să profesez în domeniul auto, să fac bani cu ceea ce îmi place, cu mașinile.
Întâmpin mai multe probleme:

Ce facultate să urmez? Nu îmi place să meșteresc, nu mecanică, dar iubesc masinile, totusi trebuie o profesie sa am si castiguri. Să testez masini, ceva despre mașini, dar nu sa le meșteresc.
Am văzut automobile rutiere (AR) dar mi-a mai luat ochii și ceva ce se numea "tehnologia construcțiilor de mașini", dar slabe informatii gasesc..Sunt convins ca mai sunt profiluri pentru domeniul asta, dar nu gasesc informatii exacte.
Va rog sa ma sfatuiți in legatura cu nelamuririle astea, ce facultate ar fi bine sa urmez, ce pot deveni pe urma, ce trebuie sa stiu si ce se face in facultate.
Problema este că eu sunt la un profil uman, nu imi place matematica, dar totusi vreau un viitor in domeniul auto.
Sigur exista vreo cale.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

TCM este o facultate cu multă matematică în ea, ar fi fost sau ar fi nevoie de un liceu teoretic.
Să devii mecanic auto, nu este nevoie de facultate. Dar nu știu nici o școală tehnică sau de ucenici pe această meserie. Soluția este ca după terminarea liceului să te angajezi la un service auto, la un atelier de reparat mașini, și să înveți de la mecanicii de acolo.

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Diferente dintre TCM si AR?

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Dacă îmi spui ce este AR.

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Autovehicule Rutiere

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Iubesc mașinile, este pasiunea mea, dar nu imi place mecanica, sa meșteresc.

| SebySeLL explică (pentru SebySeLL):

Aș dori o cariera la RAR, inspector ITP.
Nu mă încântă tinechigeriu.
Și cer ajutorul aici, pentru ca sunt putine informatii pe internet, altele greu de gasit. Și doresc sa ma informez pentru viitor.
Na, stiti cum e cand te intreaba cineva ce vrei sa te faci si tu sa nu ai habar.

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Atunci, ce iubești la mașini, cum arată?

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Pot zice și asta.
Ideea este ca nu mecanica practica, nu să meșteresc eu.
Teoretic da, de aia cred că o cariera la RAR m-ar caracteriza

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

La RAR sunt funcționari iar nu specialiști în mecanică. Cei ce sunt acolo specialiști auto știu mecanică auto, iar dta spui că cea practică nu îți place. Astfel, ai o imagine incorectă despre ceea ce înseamnă RAR.

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Păi nu e același lucru ce este la RAR cu ce face un mecanic auto. Și o altă intrebare este: Ce stie un specialist auto si nu stie un mecanic?
Adica diferențele.

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Nu există ceea ce dta numești specialist auto fără o școală de specialitate. Cum să știi ceva despre um motor, fără școală? Cum să verifici starea unui motor, fără să cunoști mecanică?

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

După absolvirea facultații de AUTOMOBILE RUTIERE am înțeles că se poate opta usor o cariera la RAR / ITP conform studiilor. Dar dupa TCM ce carieră se adoptă?

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Și după una și după alta. RAR te angajează dacă are posturi.

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Și alte cariere in acest domeniu dupa absolvirea TCM, care mai sunt?
De exemplu dvs, daca ați absolvi TCM pe ce drum profesional o luați?

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Nenumărate fabrici și uzine care au nevoie de un inginer.

| SebySeLL explică (pentru sadrian46):

Mă bucur să aud asta.
Și intre AR și TCM, ce ați recomanda?
Și știti cam ce diferente sunt?

| sadrian46 a răspuns (pentru SebySeLL):

Aș recomanda TCM, căci acolo înveți despre mașini într-un spectru mai larg iar după ce termini ai mai multe oportunități de angajare.

19 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PsyhoChild a răspuns:

Te poti transfera la profesionala cu un profil specializat in domeniu sau poti face o postliceala

| DanaDaniellllla a răspuns:

Politehnica și este pe baza de admitere, dar sigur vei intra.