| Seby_9945 a întrebat:

Doresc sa urmez o facultate de informatica din Iasi si sunt indecis intre:

Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi"
Facultatea de Automatica si Calculatoare
Departamentul Calculatoare si Tehnologia Informației

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza"
Facultatea de Informatica
Specializarea Informatica

Sper sa ma puteti ajuta sa imi aleg viitorul. Multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce doresti sa inveti. La informatica faci strict partea de software, la AC faci si partea de hardware, electronica

| Seby_9945 explică (pentru suntserios):

Prefer ceva strict bazat pe programare software.

| neutrino a răspuns:

Prima, daca esti capabil/a.

| Seby_9945 explică (pentru neutrino):

La ce te referi prin capabil?

| Seby_9945 explică (pentru neutrino):

Vreau sa continui pe programare pe calculator.

| neutrino a răspuns (pentru Seby_9945):

Aceste facultati sunt foarte grele si foarte cautate, aici mergand numai tineri foarte bine pregatiti ( ma refer la facultatile de acest profil, la stat).

| Seby_9945 explică (pentru neutrino):

In bacalaureat la matematica am luat 8.75 si la informatica 9.5. Si daca e vorba de invatat nu se pune problema. Vreau doar sa stiu care din ele m-ar avantaja pe viitor intr-o cariera bazata pe IT.