| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri am fost in Viena si ma gandeam cum e sa lucrezi acolo, este complicat? Sau imi e usor dupa ce rezolv locul de munca si ma accepta? Adica daca imi gasesc chirie job si ma descurc, o sa imi fie greu sa rezolv cu actele? Cineva care a trecut prin asta astept raspunsul si multumesc de acum

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai indicat este sa te inscrii la un curs de limba germana si sa termini primele 3 cicluri (A1+A2+B1), adica sa ajungi la un nivel minim conversational. La acest nivel poti ajunge in cca. 6 luni de cursuri intensive.
Daca ai ajuns la un asemenea nivel, atunci poti alege dintre job-urile postate in publicatiile de pe internet, poti negocia conditiile de angajare.
Avand un contract de munca, vei putea gasi si o chirie apropiata saaaau usor accesibila.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, fiindca nu-ti inchiriaza nimeni in Viena daca nu ai contract de munca local si legal, ca sa dovedesti ca ai venituri sa-ti platesti chiria!
Intoarce-te in tara ca sa nu cheltui bani inutili in strainatate ca iti poate lua cateva luni bune pana iti gasesti de munca! Fa aplicatii pe internet la companiile vieneze si cauta-ti loc de munca.
Cand ti-ai gasit si ai incheiat contract de munca legal, te poti duce la orice agentie imobiliara si ei iti gasesc casa de inchiriat.

| StrongHeart a răspuns:

Stii germana sau italiana? Iti va fi cam greu fara una din astea doua.

| Brizbriz a răspuns (pentru StrongHeart):

"acum 5 ore | StrongHeart a răspuns:
Stii germana sau italiana? Iti va fi cam greu fara una din astea doua."

afirmatia corecta este "stii germana sau... GERMANA"
nici un austriac nu vorbeste nici italiana, nici engleza... PUNCT

@Elarenyayin nu ti-ai gasit o tara mai de rahat decat Austria?!?
aia nu au simtul umorului
aia nu au distractie
aia au "protectia angajatilor" asa ca la ora 7 seara TOTUL SE INCHIDE... TOTUL, TOTUL, TOTUL, ****TOTUL****
da, inclusiv mall-urile, inclusiv cinema-urile
tara de... NAZISTI IMBECILI

| StrongHeart a răspuns (pentru Brizbriz):

"Nici un austriac nu vorbeste nici italiana, nici engleza... PUNCT. "
Ai fost in Austria? Eu am fost si erau multi italieni stabiliti acolo si multi turisti. Multi austrieci vorbeau engleza, de exemplu cei din Horeca vorbeau o engleza impecabila.

| Brizbriz a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, am fost in Austria, dupa ce am iesit de pe aeroport, nimeni nu a mai vorbit engleza

dude, ffs, sunt sigur ca gasesti si araba si paștu, daca, chiar cauti
omul vrea sa se duca acolo de tot, asta inseamna ca nu o sa traiasca intr-o comunitate italiana, si oricum, fara ajutorul cuiva care stie germana o sa ii fie FOARTE GREU, pana invata germana, iar asta era intrebarea, nu alta

pur si simplu pe austriecii de rand ii doare in varful cotului de a invata o limba straina, si am impresia vaga, ca spre deosebire de noi, nici la scoala nu au in programa nici o limba straina, atat de tare ii doare in cot

| StrongHeart a răspuns (pentru Brizbriz):

Te descurci mai greu daca nu cunosti limba germana in Austria.
Da, total de acord, nu am nicio indoiala ca asa stau lucrurile, dar sa zici ca niciun austriac nu vorbeste nici engleza, nici italiana este cam deplasat.
Sa ai unde sa lucrezi si un loc unde sa stai, astea sunt vitale, in rest te descurci si cu engleza.
Mai important decat limba vorbita este sa aiba ceva relatii(alea iti aduc si un loc de munca, un pont, un ajutor), sa aiba bani de cazare si de trai zilnic si ce studii/calificare are. Daca e descurcaret, se angajeaza direct, fara intermediari.
Apoi, va putea sa faca un curs de incepator limba germana si deja lucrurile vor merge de la sine.
Sunt constient ca austriecii, la fel ca si nemtii prefera sa vorbeasca limba lor si nu fac mari eforturi pentru integrarea expatriatilor, probabil din mandrie sau pur si simplu dezinteres.
Asta probabil se datoreaza faptului ca au o industrie si o economie puternica si nu sunt nevoiti sa-si paraseasca vatra ca romanii, bulgarii sau polonezii.

| Brizbriz a răspuns (pentru StrongHeart):

"acum 12 ore | StrongHeart a răspuns (pentru Brizbriz):
Te descurci mai greu daca nu cunosti limba germana in Austria.
Da, total de acord, nu am nicio indoiala ca asa stau lucrurile, dar sa zici ca niciun austriac nu vorbeste nici engleza"

"nici unul"... NU
inca odata, pe aeroport, si lucratorii stiau engleza, dar cum 99.99% in rest nu vorbesc, se numeste ca exceptia confirma regula, adica, asta am vrut sa spunwinking

e mult mai rau ca in Romania, unde am fost intr-un hypermarket, si erau doi arabi cred, care vroiau produse fara gluten, si nimeni nu vorbea engleza, pana i-am ajutat eu

| Sophieka a răspuns:

Nu recomand sa te complici cu romanasi pentru a te stabilii intr-o alta tara sau pentru a-ti gasi loc de munca.
Contacteaza un avocat din Viena careia sa ii adresezi aceste intrebari sau cauta site-uri / forumuri cu pasi spre a te muta si a-ti gasi loc de munca in Viena.
Mai departe daca te descurci sau nu, tine de caracterul tau.

In orice caz, in primul rand vei avea nevoie de o chirie in apropierea locurilor unde sunt oferte de munca, gen mall sau alte locuri unde ar fi oferte de munca. Recomand sa achiti in avans chirie pe 3 luni + garantie + daca e prin agentie trebuie comisionul agentiei + bani de plata utilitatilor si mancare.

| Sophieka a răspuns:

Deci eu ti-as recomanda un minim de 4000 euro ca sa te muti acolo si sa iti cauti locuri de munca.

| Sophieka a răspuns (pentru Sophieka):

Chiar 5000 euro ca sa fi linistit si sa iti poti gasi un serviciu care sa iti ofere posibilitatea sa iti achiti chirie, cheltuielile, mancarea si sa poti pune bani deoparte.