| anonim_4396 a întrebat:

Poate voi fi condamnata petru ce urmeaza sa spun dar mi-as fi dorit sa fie si acum ca pe vremea lui ceausescu.De ce? Pentru ca am 22 de ani ma lupt sa imi gasesc un loc de munca din care sa ma descurc si intretin ceia ce e foarte greu avand in vedere cat sunt de putine in zona mea si salarile mici. Vreau sa ma mut de la ai mei dar nu am cum deoarece nu pot sa imi permit nici o chirie cu toate utilitatile si nevoile.Atunci era altfel faceai scoala de la scoala iti dadea de munca si apoi casa.Era mai greu cu alte chesti dar daca iti vedeai de ale tale traiai bine si aveam toti acelasi statut.

42 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Asta e parerea ta.
Nu aveai libertatea de acum si nici oportunitatile de acum.
La 18 ani eram foarte entuziasmat ca am un loc de munca si merg in pararel si cu studile.
La 22 eram satul de ambele.
Acum e o relitate dura...
Esti prost, ori mori ori te chinui toata viata.
Ai scoala vietii si te duce putin capu, o duci bine.
Sau mai mediocru, ai un loc de munca bunicel care sa-ti permita o viata oarecum decenta.
Depinde ce intelegi prin decent.
O chirie de genu e in jur de 700-800 ron, ajungi pe la 1100 cu totul.
Depinde de zona si de confort.
Mai zici sa te mai distrezi si una alta, deja da cu virgula.
Mai ales daca ai un salariu de 1500 -1600.
Dar daca vrei si ai ambitie si nu accepti orice, se poate mai binehappy

| Speed99 a răspuns:

Du-te in Coreea de Nord.

Nu compara niciodata libertatea cu un regim totalitarian.

| RAY a răspuns:

In ce oras stai? poti veni in Timisoara aici sunt locuri de munca destule si bine platite sau poti pleca dincolo in strainatate, apreciez faptul ca vrei sa lucrezi e un inceput bun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Era simplu si usor nu? Sa faca altcineva treburile pentru tine.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu facea nimeni treaba pentru tine tu mergeai la scoala nu alti in locu tau iar casa o primeai daca munceai.Acum e mai bine ca trebuie sa platesti 30 de ani pentru o garsoniera dintr-un salar de mizerie.Si ca e plini de boschetari care isi permit sa nu munceasca ca nu ii pune nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nu facea nimeni treaba pentru tine? Dar cine iti gasea loc de munca? Nu statul?

Ia zi, la cei 22 ani ai tai ce calificari ai si ce ai facut ca sa obtii un loc de munca? Cate CV uri ai trimis, la te interviuri ai fost? Cati te au refuzat?

Stii de ce e nevoie acum de 30 ani sa iti poti lua o casa? Stii de ce societate e cum e? Pentru ca generatia parintilor nostri, care au iesit din comunism nu au reusit sa se descurce in democratie. Nu au stiut decat sa se planga dar nu au pus mana sa faca nimic. Cam asa esti si tu

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Am incercat si inca mai incerc.Am dat telefoane am fost la interviuti.Ori te fraieresc la bani ori cauta facultati ori nu ai experienta.In domeniu in care am facut eu scoala nu am unde sa ma angajez fara facultate asa ca am cautat si in alte domeni diferite nu a contat ce.Nu ma judeca si nu te cotrazive cu mine daca nu sti ce am facut si cum

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Variante sunt. Sa vrei trebuie.
Pana la 22 ani faceai facultatea decat sa stai acasa degeaba.
Aia care te fraieresc la bani macar iti ofera un loc de munca unde capeti experienta.
Orase mai sunt si mai prospere decat ala in care esti tu
Domenii de activitate mai sunt.

Dupa cum. ziceam solutii exista, doar de vointa e nevoie.

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

E vointa si niciodata nu am cautat ceva peste gradul meu de inteligenta sau peste puterea mea fizica de a face fata

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Asta e rau, nu ai cum sa evoluezi daca mereu ramai sub limita de comfort. Niciodata nu vei evolua asa.

| Freya1 a răspuns:

Da vorbeste tu din perspectiva altora. Daca nu sti care ce a simtit si ce a trait nu iti mai da vu presupusul ca nu e cazu.Din vazute si auzite nu ai de unde sa stii ce e greu mai sunt si oameni care au noroc si care nu pe mai departe.E usor sa spui dintr-un scaun de la birou de la un job bine platit pe pile sau de la birou de patronat MUNCESTE, NU VREI....ca tu ai de unde sa stii cum e in toate regiunile tari si fiecare om ce xapacitate si foarta fizica are ca te-ai nascut cu har de la Iisus Cristos.Da ii ajunge si tu in viata in stadiu si postura in care nu o sa iti mai permiti sa judeci si sa acuzi oameni care au probleme ca roata si patrata sa gie tot se intoarce

| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Tu de fapt ai pus intrebarea asta aici ca sa iti planga si restul de mila sau ca sa inveti ceva si sa primesti niste sfaturi. Eu cred ca totusi e prima varianta. Ai impresia ca daca iti plang si altii de mila iti confirma ca e mai comod sa ramai in mediocritate?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Evident, asta aștepta ca să se simta mai bine in situația în care e fără să schimbe ceva, adică fără să depună eforturi că e obositor, știi...

| AC4S4 a răspuns:

Https://www.ejobs.ro/locuri-de-munca/
Cauta pe aici, dai la "Filtreaza rezultate" si alege orasul si alte elemente de pe acolo. Nu te astepta sa gasesti de la inceput ceva la un birou bine platit. O sa avansezi treptat.

| Staind a răspuns:

Poti oricand sa pleci in alta tara.

| Freya1 a răspuns (pentru Staind):

Da da nu mi se pare corect de ce sunt nevoita sa lucrez la straini si nu la mine in tara.

| Staind a răspuns (pentru Freya1):

Nimic nu e corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Ce usor era cand mergeai la magazin sa iei mancarea cu portia.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveai cu portia da nu eram de 3 tone jumate supraponderali si cu colesterol

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Școala faci daca vrei, dar tu, draga mea, ai cam sărit peste zilele de mers la școală.
Loc de muncă îți găsești daca deschizi ochii și te uiți în jur la ceea ce cauta angajatorii.
Cate limbi străine știi? Cat de bine te-ai pus la punct cu tehnologia? Cate cursuri de pregătire ai făcut? Te-ai interesat în ce domenii se caută lucrători?
Ce ai făcut ca să-ți fie mai bine?
Zici tu că era bine pentru că se dădea mura-n gura fără că lumea sa miste un deget, iar acum ca să ai, trebuie sa misti ceva.
Leneșo, coboară din copac și deschide mintea!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai tu de unde sa stii cata scoala am facut si cu cate sacrifici.Iar angajatori au sute de pretenti si arogante ca si-au deschis firma pe spatele lui tati uita ca o mancat paine goala.Acum cer experienta ca parca am iesit de la mamele noastre direct invatati.Sunt o gramada de parinti care nu sunt atat de potenti financiar sa ii duca la 320 de meditati pe zi sau sa ii tina in faculati.Eu ma gandesc ca trebuie sa fie de munca si pentru oameni de rand nu doar pentru bancheri.Azi nu mai poti sa faci nimic la tine in tara fara sa pleci in afara sa lucrezi la straini care nu au atatea pretenti ca neamu tau

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Trebuia sa zici si tu ceva. SIncer e ca nu am mai fost de ani buni in Romanica, dar din cate tin eu mine nici nu se compara cu Italia la balene pe uscat. Plus ca nu te pune nimeni sa bagi ca spartul in tine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi si tu de bine si de salarile mari din tara te-ai dus.Nu ca aveau pretenti prea mari la cat puteau sa iti ofere ei.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Fato,deschide ochii!
Muncă de jos vrei? Știi câți își caută menajere să le facă curat in casa? Cameriste, dar stai că și pentru asta ai nevoie de calificare. Femeie de serviciu la scoli vrei?
Ai 22 de ani, de ce nu faci acum un sacrificiu sa te interesezi puțin ce se caută pe piața și sa te conformezi cerințelor?
Dacă tot au făcut ai tai sacrificii de te-au dus la școală, unde ți-e școala?
Îți trebuie bani să înveți să scrii? Îți trebuie bani că să promovezi bacalaureatul ăla, al naibii examen că îmi vine să plâng când mă uit la subiecte și la rezultate.
Problema ta e cea pe care o au toți ceaușiști, așteptați mura-n gura cum făcea nenea Ceaușescu. Dădea sfoara in țară și se adunau oile să primească și acum că trebuie să faceti ceva pentru a primi, normal că nu va mai convine.
Ești în junglă, lupta pentru a trăi!

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Toti care pleaca din tara nu o fac pentru ca o duc prea bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca te precipita tare subiectu si acuzi aiurea.Traieste si tu si creste cu un tata alcoolic fi tu nevoit sa pleci la 14 ani la tara petru ca la ai tai nu ai trai sa muncesti ca robu si sa mergi si la scoala sa si inveti.Sa muncesti tu in casa la straini petru a avea si tu liniste si spatiu personal si toate astea cu luxati recidivante la ambi genunchi.Sa mergi si tu timp de 3 luni de vara sa muncesti 2 schimburi intrunu cu promisiunea ca o sa fi platit cel putin part time ca dupa sa iti zica ca o sa vorbeasca la tine la scoala si poate iti da ceva note acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu care pute mai tare a prostie dintre noi 2. Mai sunt din ăștia că tine de se bagă fără să știe despre ce e vorba? Tine-ti bananele pentru tine că poate într-o zi îți vor trebui, fraiere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu care naiba s-ar atinge de ea când îți observa IQ-ul impresionant.
Ofticatule laughing de aia nu dai înainte, că în loc să înveți, dai din gura că poate poate prinzi ceva și tu pentru diseară. Vezi poate vrea o tura gagica, face și ea un ban, maimuțoiule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

rolling on the floor)) buna asta, mai folosește-o!
O poți cuceri pe Nati cu replici din astea. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cancerul omenirii...
Altceva nu stii in afara de vorbit urat?

| WithinShadows00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca a vorbit mult mai elocvent decat osanza flencanita de mai sus. Poate ca vorbeste urat, dar macar are mai multa dreptate.

Aici cineva a pus o intrebare pertinenta, nu ca sa-si planga de mila cum cred unii supraponderali care ar trebui sa-si planga lor insisi de mila, deci majoritatea si-au varsat veninul pe respectiva tipa care si-a sters si intrebarea. A avut chiar puncte foarte valide. Pe cand unii au inteles ca tipa vrea comunismul cu totul inapoi. Fata vrea ce vrem toti: posibilitatea de a-ti asigura cu usurinta un trai decent. Ce trebuie sa fim toti avocati, ingineri si manageri de hypermarket-uri ca s-o ducem bine?

La intrebarea asta am vazut un episod crancen de inumanitate si cruzime chiar si daca nu le vezi exprimate prin jigniri/injuraturi. Tu esti foarte superficial daca procesezi numai ce se vede la suprafata.

La dat sfaturi la o problema reala nu e nimeni in stare pe TPU, decat de aratat cu degetul, pe cand la categoria D&S la toate mizeriile se gasesc sfaturi de Oscar.

| anonim_4396 explică (pentru WithinShadows00):

Parerea mea?
E adevarat ca nu pentru toti este la fel si toti au povestea lor, dar asta nu inseamna ca nu te poti ridica la un nivel mai sus.
Unii se nasc cu parinti bogati, altii nu.Asta e viata, incorecta.
Nu exista egalitate.
Ai perfecta dreptate in legatura cu paragraful doi.
Raspunsurile s-ar fi schimbat daca nu era vorba despre ea si comunism.
Pana la urma, sunt oameni saraci in toata lumea care nu au sanse sa devina ceea ce vor.
Poate e adevarat ca nici Domnisoara nu e prea bine pregatita si nu stie cu ce se mananca, dar sunt de acord ca iti gasesti un loc de munca greu daca nu ai dinainte pregatit totul.
Nu eram nascut inainte de revolutie, nu stiu cum era pe vremea aceea.Am intrebat multe persoane care au trait pe vremea aia si multi sunt de parere ca acum este mai bine.Nu vorbim doar de casa si serviciu. Evident ca o sa existe nemultumiti care o sa dea vina pe altii sau ipocriti.
Stiam ca viata nu e corecta pentru toti, de aceea nu am inceput sa o invinovatesc fiindca isi plangea de mila.Nu stiu la ce raspuns se astepta Domnisoara la asa intrebare pe internet.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cred ca nu ti-au zis prea bine ai tai cum era pe vremea aia. Da, aveai un loc de munca si casa asigurate, dar nu aveai pic de libertate de expresie. Nu puteai sa te plangi ca nu iti convine ceva, asa cum faci acum pe TPU. Trebuia sa mergi sa-l aplauzi pe Ceausescu de vreo 2 ori pe an. Stateai la ditamai cozile pentru o paine si carne mancai o data pe luna poate. Toata lumea avea acelasi statut, da, adica toti erau saraci. Acum exista si o clase mijlocie. Nu poate toata tara sa sufere doar pentru ca tu suferi.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Tara oricum sufera si acum. Majoritatea sunt in situatia ei, iar cei mai multi de aici de pe TPU nu realizeaza pe ce lume traiesc, fiindca n-au mai parasit domiciliul de ceva vreme sau sunt copii in postura de a da sfaturi de adulti.
S-a referit clar doar la situatia traiului din unghiul ei, acela in care nu-si gaseste un serviciu bine platit pentru a-si permite sa se mute singura. Chiriile sunt nesimtit de scumpe majoritatea, iar conditiile execrabile.
Faptul ca nu manca ea prea multa paine si carne n-o intereseaza. Cozile mai exista si astazi doar ca se fac la KFC, iar mancarea e mai proasta ca pe vremea comunismului.
Ca tot ii scoteau unii ochii ca n-are facultate, studii, ca n-are aptitudini. Pai si care-i problema? Eu cunosc destui someri cu facultati. O buna parte din ei au domiciliu pe TPU. Trebuie sa ne punem si in pielea lor, poate n-au avut aceleasi sanse/oportunitati de dezvoltare.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru WithinShadows00):

Bine ca parasesti tu domiciliul si stii tot in schimb laughing Problema aceasta crezi ca o intalnesti doar la noi? In general e foarte scump sa stai singur, in Occident marea parte a tinerilor impart locuinta cu straini pentru ca nu au bani sa stea singuri. Salariile or fi mai mari, dar asa sunt si chiriile. Cat despre serviciul bine platit...Depinde si de domeniul in care activezi, ea nu ne zice care e. Faptul ca nu mananca carne si paine nu o intereseaza? Cred ca tu nu ai parasit demult domiciliul, e mai important sa ai mancare decat sa stai singur, judeca un pic ceea ce zici. Cozile de azi de la KFC nu sunt au nicio legatura, stai 10 minute la coada, nu ore in sir. Stai la coada si iti cumperi ce vrei tu, cat vrei tu. Inainte stateai ore in sir la coada pentru o paine si un litru de ulei. Magazinele erau goale. Mancarea e mai proasta? Nu stiu ce sa zic, nu cred ca e mai proasta, e mai putin naturala. De ce? Pentru ca tu vrei sa mananci mere si in extra-sezon. Pentru ca tu vrei sa mananci piept de pui zilnic. E imposibil sa satisfaci nevoile consumatorului in mod natural, asa ca s-a apelat la tot felul de metode chimice.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Pai cam stiu tot ce misuna pe acest site, fara suparare. Sunt din 2009 pe aici si cunosc majoritatea userilor, fiecare cand, cat si ce posteaza pe TPU. Eu mai mult observ lumea pe TPU decat sa stau sa dau raspunsuri in 2 peri pentru funde si aclamatii.

In rest, esti cam prostalau. Ce am zis eu si ce ai interpretat tu denota nivelul tau precar de cultura si omenie.
Eu as putea foarte bine sa supravietuiesc in vremea comunismului, in ceea ce priveste alimentatia, putin imi pasa. Ce avem mai multe astazi? Legume si fructe din import prin marile si micile magazine. Pe langa faptul ca oricum lactatele si carnea costa si chiar si calitatea lor este indoielnica. Conservanti si aditivi la greu. E-uri, pneuri, mama lor, peste 50% populatie supraponderala in final. Deci lasa-ma cu hrana ca tu pierzi esenta, hominidule. Fata se plangea de faptul ca ai de tras pentru un serviciu decent si o casa, ori pe vremea comunismului le primeai de-a gata, lucru care ar trebui sa se intample in continuare. De ce? Simplu, fiindca muncesti ca prostul in tara asta zeci de ani pana mori doar ca sa platesti credite, sa-ti faci teluri irealizabile sau care mai mult te duc in depresie. Traiesti si muncesti pentru ce? In loc sa te axezi pe lucruri mai importante in viata (sanatate, dezvoltare artistica, insusiri tehnice, perfectionarea unei meserii, descoperiri, calatorii, familie), ai prea mult timp de pierdut prin pompat bani pe la banci.

Multi de aici sunteti copii, n-aveti nici serviciu, stati cu parintii in casa, dar va permiteti sa tineti prelegeri despre comunism.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru WithinShadows00):

Si de ce ma intereseaza pe mine de cand esti tu pe TPU? Nu ma cunosti, cunosti site-ul. E o mare diferenta.
Sunt prostalau? Posibil, dar nu mi se pare ca tu esti destept. Sunt student la medicina, as dori sa stiu ce ocupatie asa de "inteligenta" ai tu in schimbwinking
Daca tu esti frustrat ca ai teluri irealizabile in tara asta sau in general, in sistemul capitalist, este strict problema ta, nu generaliza. Te poti axa pe absolut toate din punctele pe care le-ai mentionat mai sus, te asigur, doar ca tu ai o gandire mult prea ingusta. Inainte de '89 care iti era telul in viata? Sa ajungi sa stai intr-un apartament cu 3 camere, sa ai o Dacie si sa iti permiti sa mergi la Eforie in fiecare vara? Cam ala era maximul la care puteai ajunge. Acum poti sa tintesti mult mai sus. Imi permit sa tin prelegeri despre comunism prin prisma faptului ca parintii mei au stat in strada in 89 in Timisoara, riscandu-si viata. Nu pot sa apar un sistem al carui singur scop era sa te indobitoceasca. Toate persoanele de valoare au fost bagate prin puscarii si lagare comuniste, promovand incultura si prostia. Taranii au fost pusi la loc de cinste, in functii de conducere, cand unii abia stiau sa-si scrie numele corect, iar cei care cu adevarat aveau ceva in cap au fost exterminati de sistem. Daca tu nu ai reusit sa ai o viata asa cum ai vrut tu, nu inseamna ca restul suntem in aceeasi situatie ca tine. Vezi-ti de viata ta si lasa analizele trecutului, vremea lui nea' Ceasca nu se mai intoarce.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Din nou, imi demonstrezi ca am dreptate. Nu muncești, nu te intretii singur for real, iti permiti multe opinii pentru care mai bine ți-ai tine pliscul. Nimeni nu a vorbit aici de comunism per se, ci de 2 beneficii importante ale acelor vremuri. Iti scapa esenta.
Sunt inginer software. Eu o duc bine fata de media din Romanik, dar stiu sa ma pun si in pielea altora, sa gandesc la nivelul lor, ceea ce un student mediocru la medicina ca tine nu e in stare. Ma intreb ce o sa faci cu un pacient daca nu-i intelegi starea si ii faci un diagnostic gresit. Pe langa faptul ca daca nu tintesti prea sus in domeniul tau s-ar putea sa iti doresti sa pleci din tara la ce salarii mizere au medicii aici, ceea ce arata si mai rau cat de mult gresesti pentru ce zici acum, la cate iti ofera minunata tara capitalista de azi.
Ce scop avea lumea inainte? Ce scop are acum? Nimic nu s-a prea schimbat pentru omul sarac de rand mai neoportunist, doar capitalismul a stricat sansele multora de a nu isi risipi vietile luptand pentru false idealuri. Restul ce zici tu e doar cancan.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru WithinShadows00):

E bine ca tu stii ca sunt mediocru laughing Probabil de-aia si primesc bursa de merit, pentru media mea mica laughing Hai mai bine iti tii parerile pentru tine ca e clar ca nu le prea ai cu asta. Tocmai, eu nu sunt unul dintre aceia care viseaza sa plece in Anglia, vreau sa raman aici si asa, fiecare punand partea lui, poate se schimba ceva. Nu am zis in niciun moment ca Romania e o tara grozava, doar faceam o comparatie intre 2 sisteme, capitalismul si comunismul, comparatie care nu o pot reduce doar la cazul unui om sarac si prapadit care nu a avut sansa sa faca ce si-ar fi dorit din diverse motive. Life sucks, nothing new there.

| AndreiWeisz a răspuns:

Ba unul mai frustrat pe viata ca tine nu am vazut de ceva timp incoace, trebuie sa recunosc laughing Mars de aici la spalat babe in Austria daca nu-ti convine, stai si iti bagi tara in buda cu fiecare comentariu si dupa te miri ca nimic nu e bun. Cand astia ca tine veti intelege ca schimbarea incepe de jos, de la mentalitatea noastra, atunci mai vorbim. Pana atunci stai si plange-te pe TPU ca eu nu merg sa sterg babe la cu r.
N-am zis ca trebuie sa pupi niciun halat, ca in orice domeniu sunt si lichele, dar mno, tipica mentalitate de romanas, hai sa ii injuram pe toti pentru ca unii sunt prosti. Imi place ca aici esti mare si tare, in spatele ecranului si te iei de cum arat. In real life, erai deja cu moaca sparta si dadeai bani pe la urgente la vreo asistenta grasa cum zici tu ca sa te ingrijeasca mai repede. Stai chill si vezi-ti de treaba ta, nu te-a bagat nimeni in seama aici.

| AndreiWeisz a răspuns:

Si continui sa fii prost se pare, nu stiu de ce ma mira laughing Cand o sa ajungi si tu sa faci cu 200 de kg la piept, atunci poti sa comentezi de mine. Cu d-astia ca tine fac incalzirea laughing Pana atunci stai ascuns in anonimatul internetului, ca face to face nu ai avea tupeu sa zici nimic din ceea ce scrii aici, dar deh, asa e cand esti hater.

| Porcusorul a răspuns:

Ai 22 de ani. La varsta asta sunt doua aspecte general valabile:
1. Nu poti sa ai salariu mare indiferent ce muncesti.
2. Nu e tarziu sa-ti continui studiile.
Din pacate, vad ca nemultumirile tale nu se transforma in ambitii pentru depasirea conditiei, ci in nostalgia unor vremuri extrem de triste pentru tara pe care doar le intuiesti din auzite. Trebuie sa continui sa te dezvolti personal si profesional, NU sa te lasi pagubasa. Daca speri la o viata mai buna trebuie sa citesti mult, romane si carti de specialitate, nu Libertatea, carti de bucate si Cancan. Trebuie sa-ti largesti orizonturile, sa-ti dezvolti vocabularul, sa inveti cel putin la nivel mediu o limba de circulatie internationala, sa te rafinezi ca persoana sau chiar sa incerci la o facultate.

Asa e la inceput cand nu ai deloc experienta. Cand imi cautam primul loc de munca am mers la cel putin 30 de interviuri. Pe unii i-am refuzat pentru ca nu mi se potrivea ce-mi ofereau, altii nu m-au mai contactat. Toata distractia asta a durat luni de zile, asta in conditiile in care aveam studii superioare finalizate si locuiesc intr-un oras considerat foarte dezvoltat economic comparativ cu restul tarii.