| RAY a întrebat:

Cum sa ma descurc sa plec în Germania? Cine ati fost, vum ati făcut rost de loc de munca, chirie? Nu am pe nimeni acolo

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti cauti un loc de munca pe EURES. Firmele listate acolo trec printr-un proces destul de riguros, asa ca sunt sanse minime sa iti iei teapa.
Unele dintre ele iti ofera si chirie.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E plin de agentii care iti fac contract din Romania, te duci acolo cu transport asigurat de ei, te cazeaza ei undeva (suporti cheltuielile astea, normal) si iti dau locuri de munca.
Dar de multe ori sunt locuri naspa, in agricultura, platite putin.
Cauta o agentie care iti ofera un loc mai potrivit tie.
Daca reusesti sa te acomodezi cu tara, poti incepe sa iti cauti pe cont propriu chirie si loc de munca, sa scapi de intermediari.
Nu e obligatoriu sa stii limba, ei oricum angajeaza imigranti pe posturile in care nu e nevoie de limba. Dar daca o stii, e un mare avantaj.
Daca stii pe cineva acolo, sau cunosti o zona in care ai putea gasi un job, poti sa pleci chiar pe cont propriu, sa inchiriezi o locuinta si sa cauti job din poarta in poarta.
Chiriile la ei sunt foarte ok, pe la 300-600 de euro platesti toata luna.

| T0T a răspuns:

Eu pot pleca oricând în Germania. Trebuie să ai prieteni, gagici și nu vei avea probleme. Dacă mergi pe cont propriu, va fi foarte greu să te stabilizezi.

| SilentRain a răspuns:

E greu Ray, mai ales daca nu ai pe cineva acolo care sa te ajute

| restinvogue a răspuns:

Daca știi limba te descurci, adică ei te înțeleg pe tine, dar slabe șanse să înțelegi tu nativii având în vedere că și ei au dialectele și accentele lor