| KeNNT3D a întrebat:

Intrebare, nu inteleg, oare la toti ne e asa greu, adica nu inteleg, familia mea are probleme cu bani, ca orice familie in tara asta de, sa nu zic cum, si am gasit sa zic ceva de munca in alta tara, si mi-am dat demisia de aici de la locul de munca, si dupa imi zice omul sa il sun satamana viitoare, ca nu are nimic de munca acum, el a zis ca sigur gasesc, acum astept saptamana viitoare sa il sun iar poate am noroc. acum ca am ramas fara job, nu mai am ce sa pierd, maicamea toata panicata, familia, etc daca nu gasesc acolo poate merg la o ruda in alta tara, eu stau destul de linistit, nu stiu de ce, ori pentru ca vreau sa imi traiesc viata cum vreau si eu la 30 de ani sa imi puste vreo vena la cap ca nu stiu ce, ori eu sunt putun batut in cap, cine stie, probleme familiare de mic, sigur de aceea, divort intre parinti, anxietate, etc, ps: am 18 ani.

Intrebare, la voi cum este, ati patit? Ati trecut usor peste momentele acestea? Ai zice ca, cand esti adolescent ti-ai putea trai calumea copilaria, da nu, tara si soarele si politicieni lu' peste.

1 răspuns:
| Live4Ride a răspuns:

Aceeasi problema am avut'o si eu la varsta ta!
La fel mi-au facut si mie parintii si nu am plecat decat pe la 22 ani, si de 8 ani lucrez prin Scandinavia unde castig intre 3000 si 4000 euro pe luna! Inainte sa pleci era bine sa faci niste specializari sa iti iei ceva atestate sa fii bazat pe o meserie. daca pleci la 18 ani banuiesc ca nu prea ai specializare pe nici un domeniu si vei fii platit ca atare gen maxim 1000 /1500 euro care la inceput te vor incanta! asa eram si eu incantat cand am plecat pe un salariu de 900 euro acum 8 ani, dar dupa un an am vrut mai mult si am plecat la 1400 si tot asa! Ce se plateste bine pe afara sunt joburi in constructii daca ai atestate de macaragiu, sau la depozite daca ai atestat de stivuitorist sau sofer cu atestat macara pentru incarcat descarcat. Or mai fii si alte joburi bine platite dar la inceput iti va fi greu! Salarii mai bune ca in Elvetia, Anglia sau Scandinavia nu gasesti!

Succes si urmeaza-ti visul!