| Dumbi a întrebat:

Imi place foarte mult Geografia, nici nu invat si stiu aproape toata lectia, deci pot spune ca e materia mea preferata + ca am un prof de nota 10+.
M-am gandit la profesia de Profesor Universitar, nu suport copii mici sunt obraznici, am specimene in clasa la mine, si nu vreau sa distrug vietiile copiilor cu o materie care nu ii pasioneaza, invatand ore in sir pentru o nota buna. Deci la Gimnaziu nu vreau, iar la Liceu, ma gandesc ca o sa fie la fel ca la Gimnaziu. Chiar daca mai sunt clase de a 12-a, care sunt mai maturi, dar ce fac cu clasele 10-11? In clasa a 9a nu prea ai tupeu sa faci misto si chestii, dar sunt si d-astia.
Si la Facultate ar fi cel mai bine ca le vorbesc de la egal la egal eleviilor, si ma simt mult mai sigur ca sunt mai apropriati de varsta cu mine. Stiu ca se plateste foarte bine profesia de Profesor Universitar, dar nu stiu daca tot Facultatea de Pedagogie tot trebuie sa o fac.
Si diriga i-a explicat colegei mele de banca, daca se va duce la Liceul Pedagogic o sa fie in avantaj, eu daca profesez la Universitate as avea nevoie de asa ceva? Sau pot sa ma duc la Stiinte Sociale si sa invat Geografie? Imi explica si mie cineva cum sta treaba?happy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu de pedagogie, faci facultate de georgafie ca sa intri sa profesezi in domeniu dar nu te baga profesor universitar din prima, asta ajungi dupa ani de experienta, nu baga un tanar abia iesit din facultate ca profesor. Tot in scoli vei profesa, macar o perioada.

| Nilsson a răspuns:

Din ce stiu, nu e obligatoriu sa faci o facultate de pedagogie ca sa ajungi profesor universitar, poti sa te inscrii la o facultate obisnuita de geografie si sa faci un modul special de psihopedagogie in acelasi timp, e valabil pentru orice tip de profil, chiar si la economie unde am facut eu se putea face.

Bineinteles, nu ajungi profesor universitar imediat ce termini, trebuie te inscrii si la un doctorat si sa parcurgi niste trepte de cariera, mai intai asistent univ., apoi lector, conferentiar si in final ajungi la gradul de profesor universitar. Dureaza ani de zile, dar daca iti place materia si ai vointa este posibil.
Daca te inscrii la liceu, cred ca te-ar avantaja profilul Stiinte Sociale, desi se faci mai mult istorie, e o disciplina care merge mana in mana cu geografia.

| DavidoffUser a răspuns:

Pai treaba sta in felul urmator! E simplu prietenu' meu.
Cand vei stii toata geografia planetei si-n somn, atunci poti deveni PROFESOR UNIVERSITAR.Pana atunci, poti preda la 5-8.