| Bilii a întrebat:

Salut.Imi poate spune cineva care lucreaza in It ce face acolo si in ce lucreaza si cum a invatat? Sunt clasa x si vreau sa ma angajez in IT dar nu stiu exact in ce.Stiu doar bazele din c++

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se lucrează pe proiecte. Îți este atribuita o etapă sau parte de proiect, și ai un team leader. De obicei există un deadline, și proiectul trebuie să fie gata în acel termen.

Un exemplu simplu ar fi următorul. Compania X primește comandă o aplicație de shoping online. Team leaderul împarte proiectul în 3-4 părți. O persoană se va ocupa de partea de frontend, alta de backend, alta de baza de date șamd. La final proiectul este testat manual sau automat, iar dacă primește undă verde este finalizat și înmânat clientului. Rareori developerii se ocupă de partea de promovare și client service, dar mai există cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E gresita abordarea sa cauti un job in it doar pentru ca ai auzit probabil ca sunt salarii mari

Orice job, daca nu il faci din pasiune, nu ti va aduce satisfactie ( sufleteasca si baneasca)
Ca sa fii bun, trebuie sa iti placa.
Gasesteti pasiunea.
Altfel vei fi un "IT-ist" de doi bani cu salariu de 3 bani.
Acest domeniu, IT, e atat de vast, ca sunt nenumarate feluri de joburi.

De ex eu am invatat la facultate programare, am invatat, c, c++, pascal, c#, asamblare. Am invatat si la locul de munca, si acasa pe cont propriu, in timpul meu liber pentru ca mi-a placut.
Am facut firmware pentru microcontrolere si interfete in c# pe pc.

Dar nu are valoare ce limbaj stii
Ci ce stii sa faci cu el si cat de eficient, bine si repede. Iar fara pasiune, nu ai cum.

Poti sa inveti limba engleza, sa iei cel mai inalt nivel de lb engleza dar asta nu garanteaza ca vei fi un poet/romancier de succes. Asa e si in programare.

Pe langa limbaj, e bine sa stii informatica ( algoritmi), matematica, hardware, retelistica etc adica informatii din domenii conexe, dar doar daca ai tangente cu ele

In concluzie, intrebarea e cam ambigua si prea generalista iar raspunsurile vor fi cam tot asa