| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Îmi poate spune cineva care sunt toate avantajele și dezavantajele unei persoane care lucrează ca și Corp Diplomatic? (Inclusiv salariul cu toate primele și tichetele de masă)!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 o persoană nu lucrează niciodată "ca și Corp Diplomatic" ci pe una din pozițiile:

- ambasador;
- ministru plenipotenţiar;
- ministru-consilier;
- consilier diplomatic;
- secretar I;
- secretar II;
- secretar III;
- ataşat diplomatic;
- consul general;
- consul;
- viceconsul;
- agent consular...

avantaje: - prea multe că nici nu incap
dezavantaje: - până ajungi tu să candidezi pentru o eventuală funcție cine știe ce-o mai fi

| sierra1 a răspuns:

Să nu uit: Lege 153/2017 iți spune cifrele despre care te arătai interesat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La corpul diplomatic nu se dau tichete de masă. Salarul diferă foarte mult de la un post la altul. Când ești în străinătate în misiune diplomatică ai pe lângă salar o diurnă, care și aceasta diferă în funcție de țara unde ești trimis. Dezavantajul este că ai o libertate de mișcare limitată. La fel ca un militar, nu faci tot ce vrei cu viața ta.