| AdySmekeruXXX a întrebat:

Imi puteti spune va rog care sunt avantajele si dezavantajele in cazul in care fac facltatea de medicina.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Or fi mai multe, dar am sa dau doar doua:
avantaj: este o meserie buna, se poate castiga bine;
dezavantaj: vei ajunge sa castigi cu adevarat din ea doar dupa o perioada lunga de studii, de rezidentiat si de alte examene si calificari pe care trebuie sa le treci.
Daca vrei sa urmezi medicina, asteapta-te ca in primii 10 ani (6 ani faculta, 3 ani rezidentiat, mai stiu eu ce altceva mai apare), cel putin, sa trebuiasca sa dai mai mult decat vei obtine si vei avea parte de (destul de) multe insatisfactii.

| laptopnews a răspuns:

Daca o faci din pasiune, nu ar trebui sa existe dezavantaje!
Exista insa posibilitatea ca dupa 3-4 ani de studii sa iti dai seama ca nu ti se potriveste, ca nu iti mai place... etc.
E o facultate de nisa, nu e permisiva... Succes!

| anotimp2 a răspuns (pentru laptopnews):

Esti la medicina?happy

| laptopnews a răspuns (pentru anotimp2):

Nu sunt la medicina, e valabil pentru mai toate facultatile...

| Pitzipoanca a răspuns:

Ma rog doar ca id-ul tau sa fie pus la misto. Sau raspunsul sa te intereseze pentru altcineva.
Acum depinde de locatia Universitatii. Iti dai seama ca sunt centre tari si centre varza. Nu prea ai avantaje. La medicina...MULTA MUNCA permanenta. Evident, daca ai pe cineva in sistem, iti usureaza mult viata. happy.