| anonim_4396 a întrebat:

Salut, incep prin a spune ca nu stiu incotro sa merg, sunt si constrans de bani si de timp, si trebuie neaparat sa gasesc o directie. Sper ca exista oameni care s-au lovit de aceasta problema (sau au cunostinte carora sa li se fi intamplat ceva de genul) si imi pot oferi un sfat, o recomandare, as aprecia foarte mult.
Sunt baiat, am 24 de ani, locuiesc in Bucuresti si ca orice tanar la inceput de drum isi cauta o directie. Nu am relatie, nu am obligatii, provin dintr-o familie modesta cu o mica afacere de familie si multe probleme despre care nu voi intra in detalii (probleme in familie). Ca studii am 12 clase + BAC (fara facultate), ma gandesc ca cel mai bine pentru inceput ar fi ca angajat (am lucrat ca sofer transport marfa, sofer Bolt), si spun ca cel mai bine ar fi angajat pentru ca nu dispun inca de o suma de bani consistenta ca sa imi pot deschide propria mea afacere, nu vreau nici sa ma imprumut (imi place sa nu am datorii). M-am gandit (inca sunt in curs de obtinere categorii permis) sa aleg meseria de sofer pe camion international, imi place sa ma plimb si am auzit ca salariile in unele cazuri depasesc 3000€ pe luna net. Voi cum ati proceda daca v-ati afla in situatia mea? Ati prefera sa fiti angajati sau va construiti propria afacere? Preferati sa ramaneti in Romania sau sa emigrati in strainatate? Multumesc anticipat si apreciez intentia de a va petrece timpul oferind un sfat, o recomandare. Toate cele bune!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La varsta ta daca iti place meseria de sofer cred ca poti face bani frumos in lucru pe comunitate. pe urma vezi tu cum merg lucrurile.

| VrRos780 a răspuns:

Se plătea bine ca sofer bolt?