| RzV1999 a întrebat:

Ma adresez celor ce au peste 18 ani si au experienta plecarii in UK.
Peste 2 ani vreau sa plec in UK la facultate, insa costurile facultatii pe an se ridica la aproape 10000£. Este extrem de mult dar vreau sa fac facultatea asta. In Romania exista imprumuturi pentru studenti care se pot plati in mai multi ani? Sau se poate sa se faca in Anglia un astfel de imprumut daca nu sunt cetatean?
A doua parte a intrebarii:
Eu cant la pian de 8 ani, iar asta imi da sperante (sper ca nu vor fi desarte) ca voi putea sa fac ceva din bani din talentul meu. Cat s-ar castiga daca as canta intr-un restaurant sau chiar pe strada?
Trebuie sa mentionez ca facultatea asta are legatura cu medicina si este full time, iar timpul este destul de putin.
Am multe intrebari legate de subiectul asta. Sper ca ma puteti ajuta. Desigur ca voi DA FUNDA!

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Nu poti sa intri la buget acolo, chiar si la noi strainii daca vor sa faca facultate in Romania platesc mult (la medicina platesc dublu). Englezii nu au absolut niciun motiv sa finanteze educatia strainilor, cetatenii lor ii intereseaza.
Se poate face imprumut, dar sunt multe formalitati si trebuie sa indeplinesti niste conditii (nu am citit), iar dupa ce termini facultatea, din momentul in care te angajezi in tara lor pe un anumit salariu iti va fi oprita din cont o anumita suma pana cand vei restitui toti banii.
Sa te intretii singur e foarte greu, gandeste-te ca taxa la facultate e foarte mare, chiria e enorma, bani de mancare, de transport si altele, cheltuieli neprevazute.
Iar daca vrei ceva pe medicina, nu vad cand ai avea timp sa lucrezi, trebuie sa fii prezent zi de zi la facultate, iar in timpul liber sa faci teme, proiecte si sa citesti foarte mult.
Nu te gandi ca totul e roz in UK, nu e deloc asa, nu e de pe alta planeta sau ceva. Si in Romania sunt facultati foarte bune, in Bucuresti se face carte calumea, problema e ca studentii nu vor sa invete. Si ce e cel mai important, e gratis.
Totul depinde numai de tine, nu iti baga nimeni cu seringa in cap informatie, si in UK si in Romania e exact aceeasi chestie, esti atent la cursuri, laboratoare, inveti mult acasa, atunci o sa acumulezi multe cunostinte, nu faci chestiile astea, atunci totul e degeaba si o sa tragi sa iei un 5.
Daca vrei sa pleci neaparat, poti face masterul acolo sau doctoratul si la astea poti obtine bursa, poti sa pleci in schimburi de experienta pe la mai multe universitati din Europa si nu numai tot gratis, poti face o gramada de lucruri. Si nu vei fi stresat ca viata ta atarna de UK, de supravietuirea acolo, in cazul asta nici nu cred ca poti invata macar.
E alegerea ta oricare ar fi aceea, eu doar iti dau un sfat.

| RzV1999 explică:

Este o ramura a medicinei alopate care nu se face in Romania. In EU sunt doar 6 tari care au aceasta ramura printre care si UK. Daca faceam medicina normala sigur o faceam la noi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

UK nu poate sa dea burse unui strain, atata vreme cat nu esti englez, nu ai cetatenie si nu esti olimpic interbnational, la acre ei sa vina cu propunearea sa te duci sa faci facultatea acolo, nu se dau burse la straini, ci doar la studentii eminenti din UK.

Nu va mai luati dupa spusele unui copilas de 16 ani (userul Roliii) care habar nu are ce se intampla in faculatile din lume.

cat priveste plata curusrilor la o facultate, preturile sunt de la 20.000-30.000 euro pe AN - peste care trebuie sa ai bani de cazare, masa, transport, telefon etc.

Ai o optiune prin care poti beneficia de credit de la guvern, dar este valabil, doar pentru cetatenii englezi sau pentru copii celor care muncesc legal in UK, platind taxe legale acolo, si care au copii in scollile din UK.

Dar, vezi ca sunt niste programe speciale pe care Romania le are impreuna cu UK si unde ai putea merge acolo sa faci facultatea. in cate stiu, este nevoie sa ai medii peste 9 sau mai mult chiar. la acele conditii trebuei se te uiti, sa vezi daca esti eligibil.

| RzV1999 explică (pentru Violleta2022):

Taxa este mai putin de 10000£ pe an cu toate cheltuielile incluse. Media nu este o problema, dar nu stiu unde sa gasesc programele astea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RzV1999):

Progarmul se cheama Erasmus si pentru UK gasesti informatie aici:

https://www.britishcouncil.org/......ad/erasmus

Citeste si articolul asta, care pune sub discutie daca Programul Erasmus va mai functiona pentru UK, dupa Brexit (iesirea din Uniunea Europeana).
http://www.france24.com/......m-movement

Vezi ca sunt sute de programe Erasmus pe tot teritoriul Europei, citeste tot ce poti in legatura cu asta.
Din cate vad tu esti interesat abia peste 2 ani, asa-i? daca Brexitul v-a limita accesul in UK si Erasmus nu va mai fii aplicabil Angliei, atunci trebuie sa te orietezi din timp la o alta tara europeana!
Ia in calcul si aceasta posibilitate!
Vezi ca sunt pe internet si grupuri de discutii despre asta, cred ca este un forum...
http://www.erasmusplus.ro/
http://www.erasmusprogramme.com/erasmus_scholarships.php
http://erasmusmascampus.eu/? gclid=Cj0KCQjw09zOBRCqARIsAH8XF1beGBv77BIhLrShzobMngiGwtyegTh5PcMMA6iH84UBlsuTf9WspSwaAqp4EALw_wcB

In plus, ti-ar pridne bine sa dai testul IELTS la Ambasada Marii Britanii! Testul este foarte complex, dar este foarte apreciat si cerut de tot globul, pentru cei care vor sa emigreze, sa studieze, sau sa se stabileasca intr-o tara vorbitoare de engleza.

https://www.futurelearn.com/......ding-ielts

https://www.britishcouncil.ro/en/exam/ielts
https://www.britishcouncil.ro/examene/ielts/date-taxe-locatii

De altfel, se pare ca se mai poate studia afara cu IELTS.
Arunca un ochi si aici:
https://www.britishcouncil.ro/examene/ielts/studii-strainatate

| RzV1999 explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult. Voi citi tot ceea ce mi-ai dat.happy

| Roliii a răspuns:

Tu poti sa fii platit de la guvernu englez pentru facultate dar tu v-a trebui sa-i dai inapoi dupa ce termini facultatea poate 1-2% din salariul pe care o sa-l ai plus ca cei de la edmundo din Romania, dar cel mai bine e sa ei nota mare ca sa scapi mai ieftin cu plata facultatii si sa nu fii nevoit sa lucrezi ca sa-ti castigi bani de paine (in afara de vacanta)

| RzV1999 explică (pentru Roliii):

Se poate intra la facultate in UK cu "buget"?, cum se zice la noi. Am inteles ca nu au foarte multe facultati astfel de practici.

| Roliii a răspuns (pentru RzV1999):

Se poate da, daca esti la medicina s-ar putea sa-ti dea anual o bursa/luna, asa era legea cand am facut eu colegiul (liceul)acolo

| RzV1999 explică (pentru Roliii):

Problema este ca nu fac medicina generala, ci alopata si nu intra in componenta facultatii de medicina propriu-zise. Nu stiu daca s-ar da burse si pentru asta.

| Roliii a răspuns (pentru RzV1999):

Tre sa existe cv, ca la ei se considera ca tot la medicina e, si daca nu pe toata perioada dar in primul an trebuie sa ai o bursa

| RzV1999 explică (pentru Roliii):

Pai tu imi zici contrar ce a spus altcineva mai sus. Cine are dreptate?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RzV1999):

Nu iti da nimeni bursa acolo la facultate, nu iti da nimic pe gratis, e trist dar asta e adevarul.
Nu il baga in seama, uita-te pe profilul lui si o sa iti dai seama ca a terminat doar liceul deci habar nu are cu ce se mananca facultatea.
Referitor la medicina, poti invata orice ramura a medicinei vrei tu, oricare, nu conteaza, nu trebuie sa iti vina un profesor la facultate sa iti predea un curs ca sa inveti despre domeniul asta. Traim in era tehnologiei, poti invata orice vrei tu si citind acasa ca pana la urma tot aia e. Daca faci facultatea de medicina in Romania si te specializezi pe chestia aia e acelasi lucru. Nu te gandi ca in UK faci doar despre ramura aia. In primii ani o sa ai materiile exact ca la medicina normala apoi iti vor baga niste cursuri din domeniul ala, adica pe specialitatea aia dar doar asa ca sa faca diferenta. Tu oricum nu te poti specializa pe ramura asta daca nu ai cunostinte solide de medicina.

| RzV1999 explică (pentru Bondarel99):

Nu intelegi happy Chestia asta este detasata complet de medicina normala care necesita 6 ani plus 4 ani de rezidentiat, pe cand ramura asta doar 4-5 ani (depinde de unele aspecte) cu tot cu master. Iar in cadrul cursului inveti doar despre chestia asta.

| Tare12 a răspuns:

Nu poti sa intri la buget acolo, chiar si la noi strainii daca vor sa faca facultate in Romania platesc mult (la medicina platesc dublu). Englezii nu au absolut niciun motiv sa finanteze educatia strainilor, cetatenii lor ii intereseaza.
Se poate face imprumut, dar sunt multe formalitati si trebuie sa indeplinesti niste conditii (nu am citit), iar dupa ce termini facultatea, din momentul in care te angajezi in tara lor pe un anumit salariu iti va fi oprita din cont o anumita suma pana cand vei restitui toti banii.
Sa te intretii singur e foarte greu, gandeste-te ca taxa la facultate e foarte mare, chiria e enorma, bani de mancare, de transport si altele, cheltuieli neprevazute.
Iar daca vrei ceva pe medicina, nu vad cand ai avea timp sa lucrezi, trebuie sa fii prezent zi de zi la facultate, iar in timpul liber sa faci teme, proiecte si sa citesti foarte mult.
Nu te gandi ca totul e roz in UK, nu e deloc asa, nu e de pe alta planeta sau ceva. Si in Romania sunt facultati foarte bune, in Bucuresti se face carte calumea, problema e ca studentii nu vor sa invete. Si ce e cel mai important, e gratis.
Totul depinde numai de tine, nu iti baga nimeni cu seringa in cap informatie, si in UK si in Romania e exact aceeasi chestie, esti atent la cursuri, laboratoare, inveti mult acasa, atunci o sa acumulezi multe cunostinte, nu faci chestiile astea, atunci totul e degeaba si o sa tragi sa iei un 5.
Daca vrei sa pleci neaparat, poti face masterul acolo sau doctoratul si la astea poti obtine bursa, poti sa pleci in schimburi de experienta pe la mai multe universitati din Europa si nu numai tot gratis, poti face o gramada de lucruri. Si nu vei fi stresat ca viata ta atarna de UK, de supravietuirea acolo, in cazul asta nici nu cred ca poti invata macar.
E alegerea ta oricare ar fi aceea, eu doar iti dau un sfat.

| RzV1999 explică (pentru Tare12):

La ce vreau eu sa merg, se face doar in UK plus cateva state dar, aici este cel mai convenabil. Banii cu siguranta nu ii pot face pe toti in timpul facultatii, ci dupa angajare dar eu vreau doar sa stiu daca hobbyul meu ma poate ajuta sa fac cativa bani, precum ziceai tu, pentru calatorii neprevazute sau alte chestii. Sa fac asta doar atunci cand imi permite timpul, iar in loc sa-l irosesc, sa-l folosesc facand niste bani de buzunar. Imprumutul...este inevitabil sa il fac, dar nu stiu foarte bine cum decurg lucrurile pentru primirea acestuia. D-aia am intrebat aici, poate stie cineva.