| RazvRazvan5456 a întrebat:

Mai am un an de liceu si as vrea sa merg in armata. Daca am terminat de exemplu un liceu cu un profil Economic, pot merge la armata? Sau trebuia sa merg de la început la un liceu militar?
Imi poate spune cineva ce trebuie sa fac ca sa ajung in armata, ca si soldat, mai întâi si dacă se poate cum sa crești in grad gen maistru militar etc.
Ar fi trebuit de la început un liceu militar? Sau dacă nu, ce examene se dau, bănuiesc ca nu poti fără diploma de bac, imi poate explica cineva care sunt pașii de început? Ce si cum trebuie sa fac dupa terminarea liceului.

3 răspunsuri:
| Valy9999 a răspuns:

Poti merge, nu conteaza liceul.Nu iti trebuie nici diploma de bacalaureat.Doar analizele sa iti iasa bune. In armata bacul te ajuta sa avansezi mai repede in grad, din ce am auzit pe la altii.

| Teodora341 a răspuns:

Poti merge linistit in armata. cei din liceul militar nu au intaietate la locurile din academii. iti trebuie diploma de bac, si sa nu ai nota scazuta la purtare. mergi si intereseaza-te la biroul de recrutari din orasul sau judetul tau

| GeoMăă a răspuns:

Liceul nu contează unde îl faci, după poți să te duci unde vrei tu.