| Justmeandmysmile a întrebat:

Buna,TPU!^^ Eu as vrea sa dau la Medicina, insa nu ma pot hotari pe ce domeniu. Care sunt avantajele si dezavantajele la momentul acesta in a fi medic stomatolog, medic chirurg(sau pediatru sau ortoped) sau farmacista?

Răspuns Câştigător
| ccm1amy a răspuns:

Nu este aceeasi chestie. Eu am facut facultatea de medicina la Carol Davila in Bucuresti. Sunt doua lucruri complet diferite. Nu stiu sigur, dar acum 20 de ani sau poate mai bine nu era 2 facultati, insa dupa cum ti-am spus, nu stiu sigur. La chirurgie nu prea ai putea sa te implici emotional deoarece ai sute, mii de pacienti. La inceput si mie mi-a fost greu, mai ales cand a trebuit sa anunt primul deces (imi aduc aminte ca in noaptea aceea nu am dormit deloc dupa ce mi-a murit pacientul), dar sunt oameni care nu mai pot fi salvati, iar rudele, in cele mai multe cazuri, inteleg aces lucru. La stomatologie este mai "banos", insa trebuie sa te sustina parintii, sau alte rude material pentru ca nu cred ca o sa te angajeze cineva, asa ca trebuie sa iti deschizi cabinet. Eu am fost hotarata de la inceput (chiar inainte sa ma inscriu la facultate) ca vreau sa fac chirurgie, asa ca nu mi-a fost foarte greu. Depinde si de personalitatea ta, de ce iti doresti cu adevarat.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o meserie are cere mult ciubuc din partea pacienților!
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Medicina si stomatologia sunt facultati complet diferite. Daca vrei sa dai la medicina, abia dupa cativa ani iti vei alege specializarea, ceea ce iti da ceva timp sa te hotarasti ce preferi. Daca dai la Stomatologie, nu mai poti alege o specializare din medicina.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Este o meserie pe care o vei practica multi multi ani. Chiar nu stii daca vrei sa lucrezi cu dintii oamenilor sau intr-o farmacie pentru tot restul vietii?

Pe mine m-ar atrage mai mult meidicina generala, e mai ampla.
Farmacistele lucreaza intr-un mediu dragut, curat, dar tot ce faci e sa vinzi (desigur avand cunostinte mari) medicamente, care defapt...vindeca intr-un loc in organism si dauneaza in altul. Farmacista mea e o draguta, mereu are sfaturi bune si imi spune si de efectele medicamentelor, care nu fac doar minuni.
Stomatologia...mie personal imi displace.
Succes

| ccm1amy a răspuns:

Daca vrei sa dai la stomatologie, nu faci facultatea de medicina, ci facultatea de stomatologie. Depinde si de ce iti place tie. La chirurgie este foarte greu la inceput deoarece trebuie sa faci ture in spital de cate 48 de ore si castigi doar 1000 de lei in rezidentiat (am trecut prin asta), insa satisfactia de a vedea ca ai salvat viata unui om este foarte mare. La stomatologie, intr-adevar, se castiga mai mult, dar trebuie sa ai bani pentru a-ti deschide propriul cabinet pentru ca sunt sanse de 1% sa te angajeze cineva. Tu hotarasti. Consulta-te si cu cateva rude, poate sfaturile lor ar fi de folos.

| Justmeandmysmile explică (pentru ccm1amy):

Eu ma refeream la medicina dentara din carol davila, nu e aceeasi chestie? imi cer scuze, dar am abia 16 ani,nu-s familiarizata cu tot. SIngura chestie de care ma tem la chirurgie este sa nu ma implic emotional, sau daca moare un pacient, nu din cauza mea, sa nu se arunce vina asupra mea instant. Oricum sunt convinsa ca vreau sa ajut oamenii, doar ca inca nu stiu in ce domeniu. Bine ca pentru toate oricum trebuie sa studiez biologia si chimia/fizica.ma puteti ajuta cu mai multe? chiar as dori sa fiu lamurita macar legat de medicina generala sau stomatologie. La farmacie m-am interesat, din moment ce verisoara mea lucreaza in acest domeniu happy

| ccm1amy a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Erau*, scuza-ma.

| Justmeandmysmile explică (pentru ccm1amy):

Pai nu inteleg faza cu medicina dentara, nu asta trebuie sa urmezi ca sa devii medic stomatolog? varul meu asa a facut. in rest multumesc mult pentru lamuriri, chiar m-au ajutat.

| ccm1amy a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Nu este aceeasi chestie. Eu am facut facultatea de medicina la Carol Davila in Bucuresti. Sunt doua lucruri complet diferite. Nu stiu sigur, dar acum 20 de ani sau poate mai bine nu era 2 facultati, insa dupa cum ti-am spus, nu stiu sigur. La chirurgie nu prea ai putea sa te implici emotional deoarece ai sute, mii de pacienti. La inceput si mie mi-a fost greu, mai ales cand a trebuit sa anunt primul deces (imi aduc aminte ca in noaptea aceea nu am dormit deloc dupa ce mi-a murit pacientul), dar sunt oameni care nu mai pot fi salvati, iar rudele, in cele mai multe cazuri, inteleg aces lucru. La stomatologie este mai "banos", insa trebuie sa te sustina parintii, sau alte rude material pentru ca nu cred ca o sa te angajeze cineva, asa ca trebuie sa iti deschizi cabinet. Eu am fost hotarata de la inceput (chiar inainte sa ma inscriu la facultate) ca vreau sa fac chirurgie, asa ca nu mi-a fost foarte greu. Depinde si de personalitatea ta, de ce iti doresti cu adevarat.