| Bogdan8990 a întrebat:

Salut membrii TPU! Puteti sa imi spuneti 5 avantaje si 5 dezavantaje ale meseriei de pilot?

1 răspuns:
| Vicaaaaa a răspuns:

Avantaje: zbori, calatoresti, vezi multe locuri, salariu mare. toate astea nu sunt batute in cuie pentru ca depinde de la companie la companie.

Dezavantaje: singurul dezavantaj este pretul scolii care este in jur de 60. 000 euro in Romania + alte cheltuieli dupa ce termini scoala cu typeratinguri si alte chestii.
Din ce am citit ar mai fi si alte dezavantaje dar eu nu ma gandesc deocamdata la ele pentru ca nu le consider dezavantaje :
la airlinere zbori cam 10 min in total (aterizare+decolare), in rest esti supraveghetor de instrumente
stres foarte mare, timp liber foarte putin.
Trebuie să îți asumi un risc in caz de accident, dar șanse mai mare este un accident de mașină deci nu te teme.
Dar meseria de pilot este una foarte buna deci merita să încerci. Eu îți urez succes. Funda?