| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti daca o afacere cu mure ar fi profitabila?
Si niste sfaturi pentru inceput...
Avantaje si dezavantaje

Răspuns Câştigător
| Mihail3333 a răspuns:

Infiinţarea unei plantaţii de mure este profitabilă, dar nu la îndemâna oricui.O plantaţie de mure are nevoie întâi de toate de teren, logic. De asemenea, la înfiinţarea unei astfel de culturi necesită o serie de lucrări comune speciilor pomicole: pregătirea terenului de plantare, stabilirea distanţelor de plantare în funcţie de sistemele de cultură, pichetarea terenului, alegerea soiului şi plantarea efectivă. Pichetarea înseamnă marcarea pe teren a fiecărui arbust care se plantează, iar acest lucru se face prin picheţi, de unde şi numele.Infiintare plantatie mur - pasii de urmat
Valoarea investitiei este structurata astfel:

A. Cheltuieli infiintare plantatie: 200.000 lei

Pregatire teren: 15.000 lei
Material saditor: 26.000 lei
Sistem de sustinere: 86.000 lei
Instalatie de irigatie: 73.000 lei

B. Utilaje si dotari: 150.000 lei

C. Cheltuieli generale pentru proiect: 18.000 lei

Total: 368.000 lei (fara TVA)

Soi cultivat: mur fără ghimpi "Thornfree"

Durata de viata a unei plantatii de mur: 12-15 ani

Necesar personal:

Personal nepermanent (pentru recoltat si lucrarile de taieri, intretinere) – 2 persoane

Venituri estimate din productia valorificata (incepand cu anul al doilea dupa plantare):

Productie estimata: 12-15 t/ha
Pret mediu de valorificare: 5 lei/kg

Total venituri: 12.000 kg x 2, 5 ha x 5 lei/kg = 150.000 lei

Cheltuieli estimate:

Cheltuieli cu materiile prime si cu materialele consumabile: 6.000 lei
Alte cheltuieli materiale: 4.000 lei
Cheltuieli cu utilitatile (energia si apa): 12.000 lei
Cheltuieli cu personalul angajat: 14.000 lei
Cheltuieli cu asigurarile si protectia sociala: 3.900 lei
Cheltuieli cu amortizarile: 2.500 lei
Alte cheltuieli de exploatare (prestatii terti, impozite, taxe): 24.000 lei

Total cheltuieli: 66.400 lei

Durata de recuperare a investitiei: circa 4 ani

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Este profitabila daca ai piata de desfacere, acesta este lucru la care trebuie sa te gandesti prima data - unde poti vinde murele sau ce mai produci tu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru a putea fi profitabila trebuie sa iti raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Cati oameni imi vor cumpara murele in zona in care locuiesc?
2. Ce voi face in cazul in care vremea este impotriva mea?
3. Ce voi face iarna si toamna, cand nu sunt fructe?
4. Daca va fi seceta, voi avea cum sa le asigur apa?

| Seijūrō a răspuns:

Sall.
Este dar nu apare peste noapte.
Avand in vedere ca vei cheltui foarte multi bani pe butași si sa nu uitam si de teren.+ceva ani sa ajunga plantati la maturitate.
Banii difere de sezon.

Răspuns utilizator avertizat