| Adrian1q a întrebat:

Cum pot sa rutez tel fara pc.Si puteti sa imi spuneti ce dezavantaje/avantaje am daca rutez tel! Funda

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Eu pe Xperia M am gltosd si link2sd, inainte sa fac root aveam memoria plina, 2-3 jocuri si cateva aplicatii, acum dupa root am mult mai multe jocuri si aplicatii si mult mai multa memorie interna! Daca stii sa profiti de beneficiile root-ului o duci bine!
O aplicatie pentru asta este towelroot, de aici o poti lua https://towelroot.com/ apesi pe semnul lambda si se descarca! Sunt multe lucruri ce le poti face cu root! Daca nu ai root, nu poti schimba ROM-ul adica pui alt android, ai 4.2 sa zicem sau 4.4 si nu sunt disponibile actualizari la 5.0 si daca ai root, instalezi si CWM recovery, copiezi imaginea si Gapps pe sd, intri in recovery mode, dai wipe la tot ce ai in telefon si instalezi mai intai androidul si dupa gapps alea [google play, youtube, setari, mesaje.] asta este o chestie interesanta la rootwinking dupa ce schimbi ROM-ul poti face overclock procesorului [nu prea recomand, poti sa-l arzi foarte usor deoarece telefonul nu are functii de racire a componentelor hardware si pot sa-ti spun ca eu cu xperia M am ajuns la 77 de grade fara sa-i fac overclock!
Altceva super ce-l faci doar cu root, schimbi sunetele de sistem adica sunetul pentru deblocare a ecranului, la atingere etc. schimbi font-ul [pe Samsung poti si fara root] si multe alte aplicatii ce merg numai daca ai root!

3 răspunsuri:
| gheorghe69 a răspuns:

Pierzi garantia daca rootezi.

| Adrian1q explică:

Nefolositor...

| RB26DETT a răspuns (pentru Adrian1q):

Eu pe Xperia M am gltosd si link2sd, inainte sa fac root aveam memoria plina, 2-3 jocuri si cateva aplicatii, acum dupa root am mult mai multe jocuri si aplicatii si mult mai multa memorie interna! Daca stii sa profiti de beneficiile root-ului o duci bine!
O aplicatie pentru asta este towelroot, de aici o poti lua https://towelroot.com/ apesi pe semnul lambda si se descarca! Sunt multe lucruri ce le poti face cu root! Daca nu ai root, nu poti schimba ROM-ul adica pui alt android, ai 4.2 sa zicem sau 4.4 si nu sunt disponibile actualizari la 5.0 si daca ai root, instalezi si CWM recovery, copiezi imaginea si Gapps pe sd, intri in recovery mode, dai wipe la tot ce ai in telefon si instalezi mai intai androidul si dupa gapps alea [google play, youtube, setari, mesaje.] asta este o chestie interesanta la rootwinking dupa ce schimbi ROM-ul poti face overclock procesorului [nu prea recomand, poti sa-l arzi foarte usor deoarece telefonul nu are functii de racire a componentelor hardware si pot sa-ti spun ca eu cu xperia M am ajuns la 77 de grade fara sa-i fac overclock!
Altceva super ce-l faci doar cu root, schimbi sunetele de sistem adica sunetul pentru deblocare a ecranului, la atingere etc. schimbi font-ul [pe Samsung poti si fara root] si multe alte aplicatii ce merg numai daca ai root!

| Adrian1q explică:

Hei dc cand dau sa il rotez scrie : this phone isn t currently supported