| giolgau001 a întrebat:

Salut, nu stiu cum sa incep. Am terminat de curand clasa 12. a si indata am bac.ul. Am terminat un profil uman deci gandul mi.a fost la scoala de politie de la campina. Bun, dupa toate fisele facute am fost declarat inapt medical din cauza ochilor. Nu am sa intru in amanunte. Pasiunea mea este mecanica. De mic am crescut intre masini, chiar si cateva veri pe la 16-17 ani mi le.am petrecut facand practica la niste service.uri. Deci la categoria mecanica ma descurc bine. As dori o parere sau un sfat despre ce scoala de inginerie sau macar o scoala de mecanica as putea urma? ( nu am facut matematica din clasa 10= is varza) visul meu este sa imi deschid propria afacere. Detin tot sprijinul, dar mai intai vreau sa fiu bine invatat si instruit. Vreau un service care sa se ocupe doar de motor transmisie atat. Nu electric nu tinichigerie. Ce scoli mi-ati propune?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Depinde cat de "bine invatat si instruit " vrei sa fii!
O scoala postliceala tehnica, indiferent specializarea, iti confera un nivel 4 avansat de calificare profesionala(un absolvent de liceu tehnologic cu diploma de bac detine nivelul 4 de calificare profesionala!).
In schimb, o facultate tehnica (de inginerie) iti confera nivelul 6 de calificare profesionala --- vezi corespondenta dintre nivelurile CNC si actele de studii in Anexa 2 din HG918/2013:http://lege5.ro/......ificarilor

Specializarea in mecanica auto(3ani) pare sa fi disparut din oferta scolilor postliceale din Ro.In schimb, abunda cursurile de 3-4 luni organizate de firme acredidate ca furnizori de formare profesionala --- nu te sfatuiesca sa le alegi(iti confera un nivel 2 sau 3!)

Pentru a accede la studii tehnice universitare, in speta in domeniul ingineriei autovehiculelor, ai nevoie de cunostintele de matematica si fizica dobandite cel putin la nivelul unui liceu tehnic(din filiera tehnologica)---ori tu ai un mare 'handicap":profilul umanistic al unui liceu teoretic! Chiar daca vei fi admis in baza unui asa-zis concurs de dosare, pe parcursul facultatii vei fi silit sa abandonezi --- vezi motivul in sectiunea "Discipline' din link :http://www.upt.ro/......MEC-AR.pdf
O solutie la 'handicap" ar fi:1 an de meditatii intensive la matematica(M1) clasa a 11-a si a 12-a(fizica o poti invata si fara meditatii!) dupa care, poti sa te inscrii la facultate.

p.s. Ti-am raspuns strict legat de dorinta ta exprimata prin acel"vreau sa fiu bine invatat si instruit"! Cat despre visul tau, vei avea nevoie de studii tehnice(fie medii, fie superioare) caci, fara ele, nu poti autoriza la RAR un service auto.

2 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

La mecanica, trebuie sa stii trigonometrie, integrale, derivate, matrice.
Ai putea sa faci ceva meditati vara aceasta daca ai degand sa dai la mecanica.

| giolgau001 explică:

Asta am inteles, dar o scoala macar acolo sa fie sa am o diploma de mecanic auto sau tehnician, ca sa-mi aprobe astia de la registrul roman autorizatia. Ceva rentabil