| CristiBSC a întrebat:

Sunt elev in clasa a 11 a si vreau sa aflu cateva informatii despre unele facultati. In principiu doresc o facultate dupa care sa lucrez in domeniul IT.

Vreau sa aflu ce avantaje/dezavantaje are fiecare facultate si sa fac o comparatie intre Cibernetica (ASE), facultatea de mate-info si automatica si calculatoare din cadrul politehnicii din Bucuresti.

Ce oportunitati de angajare am daca termin aceste facultati si in ce domeniu exact?

Care diploma este cea mai "valoroasa" in ochii angajatorilor?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hmm, diploma nu e chiar atat de valoroasa pe cat crezi tu pentru angajatori. Cunostintele tale si mai ales rezultatul la interviu conteaza mult, mult mai mult. Diploma este sa te departajeze de restul cand se face selectia la interviu.

La cibernetica nu vei invata programare pura, vei invata lucruri mai mult legate de economie informatica decat despre IT.

La informatica faci programare adevarata, si facultatea se axeaza f mult pe partea de software.

La automatica si calculatoare ai posibilitatea pe langa partea de software sa faci si partea de hardware (microcipuri, programare embeded) si chiar partea de robotica

| CristiBSC explică (pentru suntserios):

Ok. Multumesc pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Daca te hotarasti sa mergi pe drumul asta, iti pot spune sigur ca IT-istii castiga in prostie, la fel ca mai toti absolventii de facultati bazate pe real, asa ca, daca esti bun la asta, go for it!
In rest, informatii despre facultate ai primit destule.

| CristiBSC explică (pentru zăGhost):

Multumesc pentru ajutor! happy

| zăGhost a răspuns (pentru CristiBSC):

Welcome!