| HanszmR a întrebat:

Poate este cineva in domeniu sau cunoaște pe cineva ruda sau prieten, am o intrebare. Din experienta merita sa devii profesor în România, avand in vedere cantitatea de cunoștiințe, salariu' si rabdarea pe care trebuie sa o ai cu elevii? Cam cat este salariul de baza daca esti titular dar suplinitor?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu copii mici e cel mai bine sa lucrezi. Stau cuminti si nu ofera probleme cum o fac adolescentii de fel

| Furnicuta000 a răspuns:

Merita acum. S-au marit salariile si se vor mai mari. In plus ai un job stabil, poti lucra chiar si la tara (daca locuiesti la tara si vrei sa ramai acolo), ai multe zile libere (vacanta de iarna, de Pasti, de vara si alte zile libere). Avantaje sunt multe. Daca predai la liceu e mai lejer pentru ca altfel te intelegi cu elevi de 15-19 ani decat de 10 ani. Salariul nu stiu sa iti spun sincer cat e dar nu ca la Lidl laughing in plus e in functie de nr de ore. Daca esti profesor de muzica de ex nu cred ca o sa ai cine stie ce ore dar daca predai mate, romana, engleza etc o sa ai mai multe ore, poti preda chiar si la mai multe scoli, poti da meditatii (fostul meu prof de mate si-a luat apartament cu banii din meditatii laughing ).
Iar peste cativa ani o sa realizezi ca e mult mai bine sa fii inconjurat de tineret la locul de munca, sa iei contact cu adolescenti si copii, sa ii formezi intr-un mod pozitiv, sa stii ca ai contribuit cu ceva la viitorul lor decat sa mergi zi de zi la un loc de munca unde sa fii inconjurat de adulti frustrati, obositi, rai etc.
E o meserie frumoasa, dar trebuie sa inveti mult sa ajungi sa ocupi un post care sa fie al tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au niste salarii asemănătoare cu a angajaților de la Lidl.

| Marbea a răspuns (pentru anonim_4396):

Eronat esti tu prietene!

| Delcatty a răspuns:

Nu, nu merita si da, am pe cineva in familie care a fost profesor.
Atat de mult i-a displacut ideea incat a decis sa se reprofileze profesional.
Ca titular, ai ca salariu in jur de 2500 de lei. Pentru efortul depus, nu, nu cred ca merita. Daca lucrezi cu copii cu handicap, iti creste salariul. Ca suplinitor, vreo 2000 de lei.
Salariile vor creste cu 25% acum in 2020.

Totusi, exista parti bune la meseria de profesor:
- concedii multe
- posibilitatea de a oferi meditatii in particular si de a castiga un ban in plus
- daca iti place sa lucrezi cu copiii/oamenii, daca ai rabdare, daca stii sa iti impui respectul, merge!

| mgtow a răspuns (pentru Delcatty):

Pusca & cureaua lata. Ca sofer transport persoane in microbuz la cravata castigi 5000 lei in Romania e ceva

| Marbea a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti placa si in al doilea sa ai talent pedagogic. Este foarte greu de lucrat cu copiii/ adolescentii, conteaza mult sa fii carismatic si sa stii sa te apropii de ei. Este o meserie frumoasa, cu multe avantaje doar ca tot timpul trebuie sa te pregatesti, ai multa hartogaraie de facut, ai ore deschise, sedinte cu parintii dar programul este lejer plus ca sunt multe vacante.
Limba romana este obiect de examen deci daca esti profesor bun vei fi cautat pentru meditatii care variaza jntre 50 si 100 ora, in functie de reputatie.
Asa ca daca te simti pregatit, da, renteaza si este o meserie frumoasa si in general respectata.

| Mariassw a răspuns:

Mami e profesoara si ia în mână 4, 500 de lei si in unele zile are putine ore in unele mai multe si salarius eu zic ca e chiar bun la cate vacante au si astea e chiar frumos să fii profesor sa stii e un serviciu usor

| Marbea a răspuns (pentru Mariassw):

Vroiai sa spui 4-5000 lei.