| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pot să fac academia de poliție in viitor daca am fost privat de libertate timp de un an pentru o faptă în minorat? Mai exact la jandarmi?
Dacă ești cursant al academiei cât de des poți merge acasa?

Răspuns Câştigător
| nevermatch a răspuns:

Bună, condamnările suferite pe perioada minorității (măsurile educative) nu atrag niciun fel de incapacități. Vei putea.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

In institutiile speciale sunt reguli speciale.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Nicio institutie nu poate deroga prin acte cu forta juridica inferioara legii de la prevederile codului penal.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Impunerea conditiilor de admitere in institutii speciale sunt delegate ministerelor si formatiunilor speciale.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Stii ce se verifica pe teren la candidati pentru aceste institutii? Daca nu stii... nu te hazarda. De ce crezi ca inscrierile se fac cu atat de mult timp inainte de admitere?
Uite, iti pun o intrebare: cum vezi un politist care a fost condamnat cand era minor pentru infractiune la regimul armelor?

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Bună, doar condamnările la pedeapsa închisorii sau amenzii sunt condamnări penale.
Măsurile educative, hotărârile de amânare a aplicării pedepsei sau de renunțare la aplicarea pedepsei nu sunt hotărâri de condamnare și nu atrag decăderi, interdicții sau incapacități.
Nu înțeleg de ce încerci să il induci in eroare si sa tot comentezi raspunsurile mele.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Pentruca stiu cum se procedeaza in practica.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Nu stiu unde practici tu, dar ar fi trebuit sa stii ca minorii nu pot suferi condamnari penale si, evident, nici consecintele ce decurg din acestea.
Si regulamentele scolilor de politie fac referire la condamnari penale(care privesc exclusiv PEDEPSE), nu la masuri educative.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Ia citeste art. 113 si cele ce urmeaza, in special art.125 din Codul penal.
Nu dau explicatii, deoarece nu cunosti problematica.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Cred că tu nu cunoști si doar ai de gand sa induci in eroare.

Art. 133.
Măsurile educative nu atrag interdicţii, decăderi sau incapacităţi

Si masura de la 125 tot educativa e.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Nu ai inteles si nici nu o sa ma stradui sa-ti mai explic.
Daca tu nici nu stii ce scrii, nu am ce face. Ai scris mai sus: ...sa stii ca minorii nu pot suferi condamnari penale..." Eu ti-am zis sa citesti art. 113, care spune: "(2) Minorul care are vârsta între 14 și 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedește că a săvârșit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii."
Ce intelegi tu prin raspundere penala?
Cat priveste recrutarea candidatilor pentru institutiile speciale nu te baga daca nu cunosti. Iti spun ca si compotamentul candidatului conteaza la recrutare, chiar daca nu este condamnat. Altfel de ce s-ar face verificari in teren, iar cel care face verificari sta de vorba cu organele puterii din localitate, cu vecinii, cu dirigintele si directorul scolii?

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Cum am spus, răspund penal, dar nu pot suferi condamnări penale pentru că acelea privesc exclusiv pedepse, minorilor nu li se pot aplica pedepse, ci doar măsuri educative.

Chiar și magistrat poți deveni dacă ți s-au aplicat măsuri educative sau măsura amânării aplicării pedepsei în trecut. Nu știu unde ai auzit tu de verificări de genul și pe ce te întemezi, lol...cred că încă te crezi pe vremea sectoriștilor care știau tot ce miscă în cartier.

și o decizie ccr în legătura cu posibilitatea de a deveni magistrat aplicabilă mot-a-mot în situația școlilor de poliție(atât amânarea aplicării pedepsei cât și aplicarea unei măsuri educative nu atrag decăderi, interdictii ori incapacități):

"Curtea mai reține că, potrivit art. 90 din Codul penal, persoana față de care s-a dispus amânarea aplicării pedepsei nu este supusă niciunei decăderi, interdicții sau incapacități ce ar putea decurge din infracțiunea săvârșită.
Prin urmare, în situația dată, a lega o consecință juridică de soluția de amânare a aplicării pedepsei, respectiv reputația îndoielnică, înseamnă a încălca însuși art. 90 din Codul penal, ceea ce ar fi contrar principiului legalității consacrat de art. 1 alin. (5) din Constituție (a se vedea cu privire la valorizarea în plan constituțional a efectelor amânării aplicării pedepsei și Decizia nr. 905 din 16 decembrie 2020, nepublicată la data pronunțării prezentei decizii în Monitorul Oficial al României, Partea I)."
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/242110

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

N-ai inteles nimic din ce ti-am spus. Asa ca nu mai discut cu tine, ca esti pe langa subiect.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi si scoate-ti cazierul Daca este curat vei putea intra. Eu nu cred ca vei putea intra!

| Andrei200202 a răspuns (pentru Salontanul):

Cazieru e curat. faptele in minorat nu apar in cazier. doar in sistem

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei200202):

Atunci, curaj! Succes! Spun asta pentru ca stiu ca se curata cazierul. Poti sa intrebi si la Inspectoratul Judetean de Politie. Un simplu telefon si gata.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu are ce sa intrebe la inspectorat ca nu o sa-i spuna nimei nimc, deoarece aceste probleme sunt secrete de serviciu. Daca nu-l admite, cauzele prezentate vor fi altele, nu cele reale.

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Stii ca admiterea im scolile de politie se face pe baza de examen grila?laughing)) Pe ce motiv iti imaginezi tu ca l-ar putea respjnge? Am impresja ca estj un batranel rupt de realitate sau care s-a uitat la prea multe filme

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Ti-am zis eu ceva de examen? Stii ca pentru fiecare candidat care intra in armata, politie, personalul penitenciarelor, jandarmi si pompieri se intocmeste un dosar cu verificari pe teren? Pentru ce or fi aceste verificari?
Zilele trecute am vorbit cu cineva din sistem si era pe teren in 2 judete pentru verificari.
Ti-am spus de ajuns ca sa iti dai seama ca sunt in cunostinta de cauza, sa nu zic mai mult.
Si inca ceva: te-ai uitat macar pe net sa vezi ce perioda trece de la terminarea inscrierilor pana la examen?

| nevermatch a răspuns (pentru mi25):

Având în vedere că înscrierile încep în iulie pe cine verifica omul tău din sistem?laughing)) Să nu mai zic că nu există nicio asa zisa verificare, in fiecare an sunt cateva mii de candidati, imi si imaginez cum se iau vecinii si preotul din poarta in poarta sa fie intrebati de fiecare candidathee hee))

Băiatul ar trebui sa fie linistit si sa nu se ia dupa batranei care se prefac ca le stiu pe toate cum sunteti dvs. Atata timp cat pentru masurile educative nici nu intervime reabilitarea pentru ca nici macar nu se inscriu in cazier, iar regulamentul de admitere mentioneaza "sa nu aiba antecedente penale cu exceptia situatiei in care a revenit reabilitarea" e evident ca va putea participa fara probleme. Eu nu mai continui, va las sa bateti campii in continuare daca doriti.

| mi25 a răspuns (pentru nevermatch):

Nu mai discut cu cei care nu cunosc problemele. Tu le cunosti la suprafata, eu le cunosc din interior.