| esw0w a întrebat:

Salut prieteni, ma numesc Edi am 19 ani si anul acesta am terminat liceu.Saptaman aceasta sunt inscrierile pentru facultate.iar eu sunt foarte indecis.Nu stiu ce sa fac? Am o situatie financiara care imi permite sa fac orice facultate...dar eu nu prea as vrea.as vrea sa incerc sa cunosc strainatatea, in cautarea unui loc de munca..Am terminat liceul in Bacau la Economic si am terminat profilul organizator banqueting iar de acolo ma aleg cu vreo 6-7 diplome. dintre care le stiu eu sunt:ospatar,bucatar, degustator de vinuri(somelier)..si mai multe pe care inca nu le stiu..toate de gradul 3...eu as vrea sa merg in Anglia si sa-mi caut de munca in acest domeniu doarece am unde sa stau si cu engleza ma mai pricep.Sunt foarte indecis,sa aleg o facultate tot in acest domeniu? Industria alimentara ma gandeam cea din Galati ( DUnarea de Jos), sau o alta facultate tot in domeniul meu. Specific ca am luat bacu` cu 7.30, sau sa plec in Anglia? Va rog sa ma ajutati si vreau niste raspunsuri care sa ma ajute.Si daca se poate cat mai repede doarece timpul e limitat, saptamana asta se fac inscrierile.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cred că ar fi mai bine să alegi o facultate dintr-un centru universitar mai bine dezvoltat. Galaţiul nu e cea mai bună opţiune. Mai bine mergi la Iaşi sau Bucureşti. Şi dacă îţi doreşti atât de mult să ajungi în Anglia, poţi pleca după ce termini facultatea să te angajezi acolo. Nu uita să faci ce îţi dictează raţiunea.

Mult succes!

4 răspunsuri:
| The3w0que3n a răspuns:

Eu sunt din Galati, si toata lumea "fuge" de facultatile de aici (adica cei care au posibilitatea). Daca spui ca stai bine financiar, de ce nu iti cauti o facultate in Anglia? Nu neaparat in Londra. Este ceva de viitor si acolo chiar ai foarte multe oportunitati!

| FGirl a răspuns (pentru The3w0que3n):

Care,,toata lumea"? straight face Nu dezinforma oamenii.

| The3w0que3n a răspuns (pentru FGirl):

Vorbeam la modul general si am spus ca cei care au posibilitatea si sansa de a studia mai departe Bucuresti / Iasi SIGUR nu vor alege sa ramana aici. Am multe cunostinte care au terminat anul acesta si crede-ma ca ar face orice sa plece de aici. Intr-un oras mai mare precum Bucuresti ai mai multe posibilitati si oportunitati. Si serios acum, eu nu am auzit care sa fi facut facultatea la Bucuresti (o facultate buna) si sa fi venit acasa ca nu are de lucru.

| FGirl a răspuns:

Tu decizi.
Eu insa iti sugerez sa te duci la facultate si dupa sa pleci unde vrei. Spun asta pentru ca facultatea e o experienta minunata de care iti vei aminti cu drag.
Mai ales daca ai o situatie financiara buna, nu vad de ce te-ai grabi sa pleci.

Orice ai decide, succes pe mai departe!