| anonim_4396 a întrebat:

Salut, spuneti-mi si mie niste footbalisti care poarta ochelari PROFESIONISTI adica din ligi 1 Italia, Anglia, Spania Doar sa fie fotbalisti fratele meu poarta ochelari (Uneori) Vede bine s ifara ei da vrea sa stie daca ochelari iar putea sta in cale! FUNDA

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

In Romania de ex, Iasmin Latovlevici este un exemplu de fotbalist miop (-1, 50 are) si totusi reuseste sa joace la cel mai inalt nivel si la echipa de club, si la nationala. Se poate juca fotbal daca ai probleme de vedere (desigur insa ca va trebui sa treci anumite teste si sa faci cat mai multe exercitii pentru ochi)

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu ochelari nu poți juca fotbal, sau poți, dar nu este bine să faci așa ceva.
În general nu se recomandă să joci nici ca amator : fotbal, ruibii,, și nici măcar hand-bal, sau baschet, polo, dacă ai ochelari.
Dacă sunt sportivi profesioniști, care joacă fotbal, având ochelari, o fac, pe riscul lor.

| evostyle7 a răspuns:

Era pe vremuri Edgar Davids.

| CataC a răspuns:

La Davids ma gandeam si eu, a jucat doar cu ochelari pe final de cariera, si a jucat la nivel inalt. Sunt solutii, sunt ochelari speciali pentru sportivi.
http://www.independent.co.uk/......32656s.jpg
Uite si poza, ca sa-ti faci o impresie, cauta si tu pe google pentru detalii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În afară de Edgar Davids (care a jucat ultima dată la Crystal Palace - Liga a II-a engleză) nu cred că mai există vreun alt fotbalist profesionist care să fi ajuns să joace la cel mai înalt nivel purtând în continuare ochelari pe terenul de sport.
Edgar Davids a fost un caz special pentru că el avea glaucom din cauze ereditare în acelaşi timp fiind însă un real talent fotbalistic iar ochelarii aceea îi purta după ce o grămadă de medici olandezi plătiţi de Ajax Amsterdam s-au dat de ceasul' morţii să facă cumva să poarte ăsta ochelari şi în acelaşi timp să nu rişte să-şi scoată ochii pe teren atunci când cade sau este lovit din terţe motive.

Însă, în general, dacă nu eşti crescut de Ajax Amsterdam şi nu eşti vreun Davids 2 sau Messi 2, e mai bine totuşi fie să te înveţi să joci fără ochelari fie chiar să te laşi de fotbal.
Totuşi, fotbalul este un sport pentru oameni apţi fizic din toate punctele de vedere.

Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am referit sa aiba probleme cu vederea nu sa poate ochelari pe terenul de footbal tongue

| Sn1p3r a răspuns:

Da.Davids e cel mai bun exemplu.Sa nu uitam ca dupa Ajax, el a mai trecut pe la Juventus si Milan dupa cate stiu eu.Dar daca e talentat se va gasi o solutie.Nu.Nu-i vor sta in cale niciodata. Talent sa aiba baiatu'. Sanatate.

| ciolacclaudiu a răspuns:

Hi stiu ca purta ochelari Di Natale

| Cracana_Antonio_1992 a răspuns:

Emanuel Agirretxe(Real Sociedad), Iasmin Latovlevici(Steaua Bucuresti), Thievy Bifouma(Almeria)