| LaMaxim a întrebat:

Sunt clasa a8-a si nu stiu la ce sectie sa merg. Ma descurc excelent la Limba Romana, Engleza si Franceza si in principiu cred ca filologia este de mine. Dar am si eu o intrebarebig grinaca termin filologia si dupa aceea merg la facultatea de calculatoare in ce proportie se face matematica?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai buna si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy Iar pentru profilele cu informatica intensiv pe langa matematica, trebuie sa tii bine pasul si cu informatica.

Si depinde ce anume vrei sa faci la facultate despre calculatoare...

1 răspuns:
| hoinaru a răspuns:

In primul rand NU exista facultate de calculatoare! De informatica poate... Cand zici excelent ce inseamna? Esti olimpic la vreo materie? Sfatul meu e sa pui mana si sa inveti ceva tehnic gen inginerie. Romania e plina de paznici care au terminat umanul / filologie si alte specialitati care te scutesc de a-ti pune mintea la contributie. Fara suparare dar incerc sa iti dau un sfat util. Si ca sa iti raspund si la intrebare Informatica nu inseamna Matematica, vei folosi doar cunostinte deja acumulate din liceu (pe care nu o sa le ai daca faci limbi straine).