| Anonymous2016 a întrebat:

Sunt curios daca are rost sa iti începi o cariera de poet. Toata lumea imi spune ca ma pricep foarte bine la versuri, rime, compuneri. Am nevoie de 15 minute și pot scrie 2 pagini întregi pe un anumit subiect si sa sune si bine. Sa fiu sincer iubesc sa fac asta. Dar nu stiu daca merita sa lucrez cu acest "talent", mai ales in Romania care e în situatia actuala. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Situatia la noi sta cam prost, dar fiecare e cu norocul lui.Iti pot recomanda o editura din Bucuresti, in cazul in care esti dispus sa incepi aceasta cariera. Daca te intereseaza, da-mi mesaj privat sa iti dau datele editurii, sunt niste oameni extraordinari si promoveaza mai multe tinere talente.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca, prin "toata lumea" inseamna: mama, tata, buncii si prietenii apropiati, atunci este bine sa fii realist si sa o lasi balta.
Daca ai castigat cateva premii nationale de poezie sau proza, atunci poti sa stii sigur ca ai talent si merita sa-ti faci o cariera de poet.

| ALGator a răspuns:

Primul test inaintea festivalurilor si concursurilor internationale e ceeace simti tu. Daca simti acea bucurie, ca "nu te poate opri nimeni", ca atunci cand incepi sa scrii textul iti vine de undeva prin unde radio, atunci esti scriitor respectiv poet. Cu un singur cititor, dar totusi poet.
Ca sa faci din asta o cariera, sa te poti intretine, e o alta poveste, un ideal pentru care nu exista garantii.
Dar ar fi pacat sa lasi deoparte placerea scrisului.
Pentru inceput scrie si cauta sa publici pe unde poti. Cu timpul vei vedea ce iese din asta.
Incepi prin a-ti face un cont si publica aici http://www.poezie.ro/
Apoi, trimite la Romania Literara cate ceva care simti ca e reusit.
Daca incepi sa scrii pentru interes simtul si harul tau artistic e amenintat. Scrie fara restrictii impuse, orice s-ar intampla.
Poti in schimb sa citesti alti poeti, scriitori (nu numai Eminescu) sa le studiezi trucurile. Sa nu te sfiesti sa copiezi maniere dintre cele care simti ca se potrivesc cu sufletul tau.
Poti sa fii eclectic, nu trebuie sa fii "original" cu orice chip (e daunator). Dar nu scrie "la comanda", nici macar la comanda ta.
Cauta filonul spontan al talentului tau.

| GreenVoid a răspuns:

Eu cred ca atata timp cat iubesti ce faci merita tot efortul.winking

| Mihaelablabla a răspuns:

Poti face si asta, pe langa multe alte lucruri care sunt sigur de viitor.