| AndeT a întrebat:

Sunt din Bucuresti, anul acesta dau bacul si m-am hotarat sa dau la o facultate unde se studiaza in mod special informatica, insa caut o facultate unde sa se faca cat mai putina matematica.
care dintre automatica si calculatoare sau informatica de la fmi Bucuresti sa aleg?
Si mai este ceva....imi poate spune cineva ce materii se studiaza la fiecare in parte?
care facultate ofera mai multe optiuni si care sunt acelea dupa absolvire?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La amandoua se face foarte multa matematica. Nu poti face informatica fara matematica, e un non-sens.Amandoua iti ofera foarte multe oportunitati de angajare in domeniul IT, care are un program flexibil si salarii bune, cu conditia sa fii bun la ceea ce faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Materiile in mare parte sunt aceleasi si le gasesti pe site urile facultatilor. orice ai alege faci minim un an de matematica serioasa pentru ca nu poti face programare fara sa ai o baza matematica

| mixxjim a răspuns:

La informatica faci strict informatica, la automatica si calculatoare se abordeaza mult si partea de hard, constructie, structura etc, automatizare insemnand mai mult decat programe informatice. E mai mult o specializare pe automatica industriala - roboti, sisteme automate care fac diverse operatiuni specializate etc. Aici faci si electrotehnica, electronica, sisteme si retele etc. Teoretic, ca arie de acoperire, cu automatica ai putea avea ceva mai multe optiuni, dar practic cu informatica te-ai descurca mai repede si mai usor, la o adica si pe plan propriu, fara sa fie nevoie sa te angajezi undeva. Industrie in Romania nu prea mai exista, sa te angajezi pe undeva pe partea de automatica, ca IT-ist poti lucra si de acasa pentru firme de oriunde in lume. Eu ti-as sugera sa te inscrii la amandoua, daca iti poti permite sa platesti doua taxe de inscriere, si vezi cum si la care reusesti si poate ii ceri o opinie si profului de info sau celui de mate happy

| mixxjim a răspuns:

Ha, am uitat taman ce era mai important si ce vroiai tu de fapt :) Uite aici materiile de la automatica pe toti anii de studii http://acs.pub.ro/doc/planuri%20invatamant/automatica.pdf
si aici de la info, tot asa
http://fmi.unibuc.ro/......ologna.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi dilema. Eu m-am uitat la orar: http://fmi.unibuc.ro/ro/orar/2012_2013/semestrul_II/index.html

| karsivan a răspuns:

Fara matematica poate doar la litere cum informatica fara matematica? Este ca si cum ai vrea ciorba fara sa pui apa in ea.

| AndeT explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri, am facut info la scoala stiu ca se bazeaza exclusiv pe matematica si logica, eu am pus o intrebare naiva care vroia de fapt sa insemne unde se face mai putina parte teoretica...
insa... unde as putea gasi programele de la fiecare facultate...
le-am cautat dar fara succes
mersi multhappy