| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Informatica la Iasi sau automatica si calculatoare la Bucuresti?

Anul asta dau bacul, sunt din Galati, si nu stiu exact ce facultate sa aleg. Am inteles ca facultatea de informatica din Iasi este cea mai buna din tara (e pe bune sau e mit?), dar automatica din Bucuresti e de asemenea o facultate buna si ai si mai multe oportunitati?

Puteti sa-mi dati o parare, este atat de ok facultatea din Iasi incat sa renunt la oportunitatile din Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| ConductedK a răspuns:

Succes la Bacalaureat! Si eu sunt din Galati. Am urmat Facultatea de Informatica din cadrul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi (cursurile finalizate + Lucrarea de Licenta sustinuta acum 5 ani). Ca Facultate de Informatica iti recomand Facultatea de Matematica-Informatica din cadrul Universitatii "Babeş-Bolyai" din Cluj, sau Facultatea de Informatica din cadrul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" (ambele sunt la fel de bune, insa in Cluj ai mai multe oportunitati dupa finalizarea studiilor - orasul fiind "nucleul IT" al Romaniei).
Sincer, nu conteaza Facultatea pe atat de mult pe cat conteaza dedicatia din partea ta (la fel de bine poti urma si Facultatea de Calculatoare din Galati de la "Dunarea de Jos"). In Facultate nu o sa inveti multe lucruri utile (foarte multa materie fiind inutila, la care nu o sa apelezi vreodata in acest domeniu dupa ce iesi de pe bancile Facultatii), insa o sa treci prin elemente de baza ale programarii ce te vor ajuta sa evoluezi tu in acest domeniu (algoritmica, sabloane de proiectare, etc). Sistemul de invatamant de la noi este invechit (in strainatate se pune pret pe alte aspecte - daca ai avea posibilitatea, iti recomand sa pleci in alta tara pentru studii). Recomand Cluj/Iasi datorita dezvoltarii IT + planului de invatamant la Informatica. De asemeni, ai si multe oportunitati in cariera dupa finalizarea studiilor, insa cand finalizezi cursurile, iti recomand sa te muti la Cluj/Bucuresti sau sa pleci definitiv in strainatate pentru un trai mai bun. Multe firme IT vin in Romania datorita faptului ca acceptam sa lucram pe un salariu mic (noua ni se pare un salariu mare comparativ cu restul joburilor existente pe piata noastra, insa daca compari aceleasi pozitii in IT cu cele din alte tari, ai sa observi ca difera cu mult acel hourly-rate - de asemenea, sunt si alte standarde/conditii mult mai placute).
Indiferent de ce alegi, important este sa-ti placa ceea ce faci, si intotdeauna sa realizezi totul din placere. Succes in tot ceea ce-ti propui sa faci!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de irelevant ce facutate faci.
Romania are multe facultati in domeniu IT destul de bune. Si informatica de la Bucuresti si Cluj sunt la fel de bune, cum si AC de la Iasi, Timisoara, Cluj sunt la fel de bune. Conteaza cat de mult te straduiesti tu, pentru ca in orice caz facultatea iti da doar niste directii de dezvoltare mai ales in domeniu IT

| Adi88 a răspuns:

Informatica la Iasi.