| mihaicriprian20 a întrebat:

Salut! Sunt elev in clasa a 11a si as vrea sa aflu informatii despre diferite facultati care pregatesc studenti pentru domeniul IT. Cea mai "serioasa" facultate am auzit ca ar fi A&C din UPB. De asemenea as vrea sa dau admitirea din mate si fizica, deoarece nu sunt asa de priceput la info. Si scopul acestui articol: este important sa ai cunostinte vaste in C/C++ pentru a te descurca la A&C?

Răspuns Câştigător
| Hope1992 a răspuns:

Buna. Eu pot sa iti raspund deoarece am terminat facultatea de Automatica si Calculatoare din Iasi.Sa stii ca facultatea te va lua de la capat cu multe materii, trebuie doar sa iti doresti foarte mult sa inveti si sa te si atraga putin acest domeniu.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate facilitățile mari din România sunt capabile sa ofere niste directii bune. Fie ea ca e AC din B, Is, Tm, Cluj sau fie ca sunt facultatile de mate info din aceleasi orase mari. Tine doar de student ce face cu informatia promită

| Zuzu1991 a răspuns:

"facultati care pregatesc studenti pentru domeniul IT"
nu exista asa ceva!

IT inveti numai daca ai pasiune SI talent, altfel, cel mai bun prieten al meu are pasiune cat cuprinde, dar talent din parti, si dupa ani de lucrat serios cu, calculatoare, face niste confuzii de nu iti vine sa crezi

A&C are niste cursuri de C/C++ insa ce intelegi, iar tine de talent, am vazut cu ochisorii mei mici si rosii cum un student de anul 2 ii facea lucrearea de diploma uneia care era pe care sa termine A&C si aia NU PRICEPEA O IOTA

insa daca esti bun... eu nu am terminat nici o facultate si lucrez in IT, si mai fac, cate o boacana, dar nu ma dau afara pentru ca nu au de unde sa angajeze, sefu are libertatea sa mai angajeze 3 oameni si de luni bune abia a reusit sa angajeze unul