| AlexStefan1 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 12-a si vreau sa urmez scoala de Subofiteri Jandarmi de la Falticeni si vreau sa stiu, dupa ce termin si ma repartizez unde doresc, cum e cu chiria? Ce procentaj din chirie sau ce suma de bani imi aloca statul pentru plata chiriei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Care chirie?
Daca ajungi la o scoala militara sau de jandarmi, nu ai voie sa stai cu chirie, ci la unitatea militara unde faci scoala, in dormitoare comune, cu bai comune, unde va trebuii sa inveti sa traiesti in comunitatea de barbati.
Vei fii ajutat sa-ti platetsi chiria, abia dupa ce termini academia sau scoala militara, cand iesi pe salariu si esti deja ofiter, dar pana atunci, cat esti la scoala, esti obligat sa locuiesti in internatul liceului sau in cazarma militara.

| romeo78 a răspuns:

Există căminele militare ale școlii. Dar, de ce întrebați aici, dar nu ați întrebat direct la școală?
Doar, școala vă poate oferi un răspuns clar!
Dar, repet, la școlile militare se asigură cazare în cadrul căminelor militare!

| AlexStefan1 explică (pentru romeo78):

Asta stiam, dar am intrebat ce fac dupa ce sunt repartizat in functie, adica dupa ce termin scoala de subofiteri, momentan sunt in clasa a 12-a.

| romeo78 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Dacă, citeai cu atenție, vedeai că am scris despre cămine militare! Deci, dacă vei termina o școală militară, vei fi repartizat într-un oraș, iar acolo unitatea militară are spații locative pentru personalul angajat, veți face o cerere la comandantul unității militare pentru a vi se oferi un spațiu locativ.
În cazul în care nu există spații locative militare, va trebui să vă închiriați o cameră, dar, cred că actul de închiriere trebuie făcut prin notar, pentru a avea actul justificativ la unitatea militară când veți face cerere pentru plata chiriei!